21.06.2024 | 05:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Turisté mohou šířit africký mor prasat (AMP)

AMP je možné šířit prostřednictvím výrobků z vepřového masa nebo z masa prasat divokých. Další nebezpeční představuje jakýkoli nákazou kontaminovaný materiál včetně dopravních prostředků, obuvi nebo oblečení.

AMP se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje řadu zemí včetně ČR, kde byl zatím vždy zjištěn pouze u prasat divokých. Jen v období od 20. 5. – 16. 6. 2024 bylo v Evropě hlášeno 57 nových ohnisek AMP v chovech domácích prasat. Nejvíce ohnisek v letošním roce bylo zatím potvrzeno v Rumunsku, v Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině. Pokud jde o výskyt nákazy u prasat divokých, eviduje Evropa za výše uvedené srovnatelné období více než 450 nových případů. Nejvíce z toho v turisticky velmi oblíbené Itálii, v sousedních Polsku a Německu i nedalekém Maďarsku. Nákaza se vyskytuje i v hojně navštěvovaném Řecku. 

Pozor na Německo 

V polovině června byla v Německu, kde se koná mistrovství Evropy v kopané, a které je nyní cílem stovek tisíc turistů z celé Evropy, nákaza potvrzena u uloveného divočáka u města Rüsselsheim poblíž frekventované dálnice A60 ve spolkové zemi Hesensko. Nejbližší podobný případ na německém území se přitom nachází stovky kilometrů od tohoto místa. To ukazuje, že navzdory velmi přísným opatřením, které Německo uplatňuje není možno riziko šíření nákazy dostatečně eliminovat. Velmi pravděpodobně u podobných případů sehrává roli lidský faktor.

„Pokud si chce občan ČR z regionů zemí s výskytem nákazy dovézt potraviny z vepřového masa či masa divočáků, je nutné, aby výrobky měly oválnou značkou s číslem podniku, ve kterém byly vyrobeny. Jiné výrobky mohou být při silniční kontrole při návratu domů zabaveny. Zvýšené riziko může představovat také oblíbená agroturistika a s ní spojené případné návštěvy lokálních farem,“ uvedl ředitel veterinární sekce Petr Šatrán.

Člověk se nenakazí 

AMP je nakažlivé onemocnění virového původu, které postihuje výhradně prasata, a to jak domácí, tak i divoká, u nichž způsobuje téměř 100% úmrtnost. Na člověka se tato nebezpečná nákaza nepřenáší, nicméně člověk může AMP pasivně přenášet na velké vzdálenosti. V oblastech výskytu AMP jsou pak ohroženy chovy domácích prasat i populace volně žijících prasat divokých.

Podle tiskové zprávy SVS ČR 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down