Udržitelné krmivo má zásadní význam pro splnění globálních cílů v oblasti klimatu

Zavedení udržitelných postupů v odvětví výroby krmiv pro hospodářská zvířata a drůbež a v celém hodnotovém řetězci je podle zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zásadní pro omezení oteplování o 1,5 stupně. Potraviny živočišného původu v současné době představují 11 % celosvětových emisí skleníkových plynů, 12 % celosvětové spotřeby sladké vody a jsou odpovědné za 65 % celosvětových změn ve využívání půdy v letech 1961 až 2011.

Zpráva vysvětluje, jak může krmivářský průmysl a partneři v dodavatelském řetězci implementovat změny, které sníží dopady výroby krmiv na životní prostředí a pomohou vést k udržitelnějšímu globálnímu potravinovému systému odolnějšímu vůči změně klimatu.

Strategie pro udržitelné zdroje

Studie nastiňuje, jak lze tyto problémy řešit prostřednictvím 4 složek udržitelné strategie v oblasti krmiv – oběhovosti, inovací, regenerativního zemědělství a odpovědného získávání zdrojů. Obsahuje také poznatky a příklady, o které se podělily zúčastněné strany během nedávného summitu o udržitelnosti krmivových systémů, který byl svolán s Institutem pro vzdělávání a výzkum krmiv (FEEDER). Zpráva "Řešení pro uspokojení potřeby krmiv" připouští, že krmivo pro zvířata je obzvláště náročným problémem udržitelnosti, který je třeba řešit kvůli roztříštěnému dodavatelskému řetězci zaměřenému na více druhů. Komplexní krmné systémy poskytují živočišným zvířatům a drůbeži rozmanité zdroje živin, včetně surovin, zpracovaných materiálů, druhotných nebo vedlejších produktů a zbytků. Riziko pro produkci krmiv v důsledku zvýšených extrémních povětrnostních jevů a omezení dodávek vody může dále ovlivnit účinnost, konzistentnost a kvalitu produkce krmiv. V závislosti na druhu představuje krmivo 20–60 % celkových emisí nejen v amerických výrobních systémech, ale požadavky na udržitelnější složky krmiva a krmné dávky se nedostávají ke všem stranám v dodavatelském řetězci, jak uvádí zpráva. Důležitá je zvýšená transparentnost a sledovatelnost složek krmiv s meziodvětvovým sdílením údajů, osvědčených postupů a získaných zkušeností.

Možná řešení

Pokud jde o to, jaké změny jsou v odvětví poplatků zapotřebí, zpráva zdůrazňuje čtyři řešení:

Odpovědné získávání zdrojů: Může zastavit přeměnu půdy v dodavatelských řetězcích, a tím ochránit cenná úložiště uhlíku v kritických ekosystémech a normalizovat začlenění hodnocení dopadu na životní prostředí do rozhodování o formulaci krmiv.

Regenerativní zemědělství: Zásahy v této oblasti mohou vést k mnoha přínosům pro životní prostředí, jako je biologická rozmanitost, využívání vody a zdraví půdy, k podpoře místních producentů a komunit. Jsou klíčové jak pro sekvestraci uhlíku, tak pro zmírňování emisí vzhledem na potřeby živin u plodin (např. uhlík, dusík, fosfor a voda).

Oběhová krmiva: Snižují tlak na  půdu pro rostlinnou výrobu tím, že využívají již dostupné "mezery na trhu", nové a alternativní složky s důležitými nutričními a/nebo funkčními zdravotními atributy. Je nezbytné kvantifikovat dopad a rozsah dostupných složek při zachování norem kvality a bezpečnosti.

Inovace v oblasti krmení: Je zapotřebí, aby se snížila stopa živočišné výroby prostřednictvím zvýšené účinnosti a zdraví a/nebo snížením emisí z hnoje a enterické fermentace. To znamená zlepšené složení krmné dávky, vývoj nových složek, vybavení výroby pro změnu postupů.

Právě teď existuje jedinečná příležitost pro krmivářský průmysl jak využít svého vlivu a ovlivnit celosvětové změny.

All About Feed

Více informací o udržitelném zemedělství najdete na stránkách   https://trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz/

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down