Udržitelnost hmyzích bílkovin ve výživě‎ domácích zvířat

‎Když vědci přezkoumali význam složek na bázi hmyzu v krmivech pro psy a kočky, zjistili, že pouze dvě studie hodnotily, jaký mají tato krmiva vliv na výživu a zdraví psů a žádná se netýkala koček. Používání larev much, cvrčků a dalších členovců v krmivech pro zvířata v zájmovém chovu v posledních deseti letech získalo velkou popularitu.

Hmyz má zvláštní význam pro výrobu krmiv pro společenská zvířata a má nutriční hodnoty stravitelnosti podobné konvenčním zdrojům bílkovin.

‎Komplexní výčet udržitelnosti složek krmiv pro zvířata v zájmovém chovu nebyl plně studován, což ponechává některé otázky. Hmyz může mít nižší požadavky na zdroje pro svůj chov než krávy, kuřata nebo jiná hospodářská zvířata. Mnoho krmiv pro zvířata v zájmovém chovu je však vyrobeno z částí těch dvou nebo čtyřnohých zvířat, která lidé nejedí. Srovnání ekologických důsledků chovu skotu s důsledky chovů hmyzu není jednoduché. Hmyz bude potřebovat méně vody a krmiva k produkci určitého množství bílkovin než krávy. Pokud však výživné části této krávy s nižším statusem, jako jsou srdce, se nevyužijí do krmiv pro zvířata v zájmovém chovu, jejich význam by klesl a mohly by se stát odpadem.

‎‎Bez ohledu na zdroje bílkovin, vědci zjistili, které aminokyseliny by měly být doplněny, aby se zajistilo, že hmyz dodá psům a kočkám potřebu bílkovin. Tyto esenciální aminokyseliny se lišily podle druhů hmyzu a zvířat. Například metionin byl důležitou aminokyselinou  při krmení larev mouchy černé psům i kočkám.‎

‎Aby se vše kompenzovalo, může se do receptur krmiv pro zvířata v zájmovém chovu přidat více zdrojů bílkovin, i když to povede k méně účinnému využití dusíku a vyššímu vylučování dusíku močí, jak řekl Bosch. Podobně by výrobci krmiv pro zvířata v zájmovém chovu mohli kombinovat složky na bázi hmyzu se zdrojem bílkovin, který je bohatý na specifickou aminokyselinu, která chybí v hmyzí moučce. Další možností je doplnit komerční aminokyselinu, pokud je k dispozici.‎

‎‎Asijská vydra malá v ‎‎atlantském‎‎ akváriu se připojila k seznamu zvířat chovaných v zajetí náchylných ke covid-19. Během probíhající pandemie ‎‎patřila domácí zvířata mezi zvířata infikovaná‎‎ koronavirem SARS-CoV-2. V únoru 2020 se pes plemene pomeranian v Hongkongu stal domácím zvířetem s prvním zaznamenaným pozitivním testem. Počátkem tohoto roku byly gorily druhým primátem po lidech, který chytil nemoc, když byly tři opice v safari parku v San Diegu pozitivně testovány. Sněžní leopardi, tygři, pumy a lvi byli infikováni, stejně jako domácí kočky, které ‎‎mohou být schopny předat onemocnění jiným kočkám‎‎. Miliony norků bylo v Dánsku utraceno poté, co se zvířata nakazila variantou koronaviru. ‎

‎Zatímco ‎‎koronavirus SARS-CoV-2‎‎pravděpodobně pochází ze zvířete, možná z netopýra, je pravděpodobnější, že lidé šíří covid-19 na zvířata chovaná v zajetí. Zvířata představují podle úředníků ‎‎centra‎‎ pro kontrolu a prevenci nemocí malé riziko šíření viru na člověka.

‎‎Tenebrio molitor (potemník moučný) je bezpečnou volbou‎‎ s velmi málo riziky, vzhledem ke genetické vzdálenosti mezi ním a lidmi.

Zdroj: Pet Food Industry červen 2021

 Podrobněji v časopisui Krmivářství 4/2021.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down