Umělá inteligence produkci potravin

Digitální technologie se stále rozvíjejí a hitem posledních let se stala umělá inteligence, která již zasahuje téměř do všech oborů lidské činnosti a zemědělství není výjimkou. Může v tomto poměrně konzervativním odvětví přinést podstatné výhody nebo je to jen módní trend, který přináší víc nákladů než užitku?

Nástup a rozvoj pokročilé umělé inteligence (edge AI), jež je implementována do pokročilého výpočetního prostředí a umožňuje provádět složité propočty v blízkosti místa, kde jsou data určená ke zpracování pořizována, spíše než ve vzdáleném centralizovaném „cloud computingu“ nebo datovém centru. To
Umělá inteligence v udržitelném zemědělství
Přestože se některé problémy při produkci potravin nedají dostatečně rychle řešit, zejména ty související se změnou klimatu, vyhlídky, které tato inovativní řešení přináší, jsou podle vědců slibné. Jejich metoda by tak mohla stát na začátku nové éry udržitelného zemědělství, protože její integrace do zemědělských postupů by mohla podstatně zlepšit efektivitu, kvalitu a bezpečnost zemědělské výroby a zároveň pomoci při řešení řady environmentálních, sociálních a ekonomických problémů.
Ačkoliv nasazení umělé inteligence v zemědělství není bez problémů, protože vyžaduje nejenom inovativní řešení, ale též odpovídající infrastrukturu, tak vědci zůstávají optimističtí a rozšiřují spolupráci mezi různými pracovišti.
Nová éra zemědělství
Roste trend integrace pokročilých technologií do zemědělství za účelem rychlejšího dosažení cílů stanovených pro udržitelnost produkce potravin a přijetí tzv. edge AI by mohlo změnit řadu zemědělských postupů a jejich efektivitu zvýšením účinnosti využívaných zdrojů, zlepšením kvality plodin a snížením negativního vlivu zemědělské produkce na životní prostředí.
Méně energie v „indoorovém“ zemědělství
Integrace umělé inteligence do současných systémů řízeného pěstebního prostředí by mohla pomoci snížit spotřebu energie při tzv. indoorovém zemědělství, což by mohlo pomoci zvýšit udržitelnost a efektivitu těchto systémů, které se začaly rozvíjet v souvislosti s rostoucí urbanizací a vlivem změny klimatu na tradiční způsob hospodaření. Metody tzv. indoorového zemědělství, které je někdy označováno jako továrny na rostliny, sice nepotřebují tolik plochy a zemědělské půdy, protože se většinou jedná o vertikální pěstování v hydroponických systémech, a jsou výrazně méně citlivé na změnu klimatu, ale na druhou stranu jsou kvůli využívání umělého osvětlení a řízeného mikroklimatu velice energeticky náročné a vyžadují pečlivý management zdrojů, aby byly ekonomicky a ekologicky udržitelné. a v Dubaji.
Umělá inteligence a welfare
Umělá inteligence může pomoci i živočišné produkci. Strojové učení dovede rozklíčovat emoce u zvířat, když úspěšně „vycvičili“ model strojového učení k rozlišení mezi pozitivními a negativními emocemi.
Metan nemůže chybět
Jedno z inovativních řešení začíná v trávicím traktu krávy, kde mikroorganismy nejenom přispívají k rozkladu a využití krmiva, ale také k produkci metanu, který krávy uvolňují při říhání. Jde sice o projev normálního, zdravého trávení, ale také o „problém“, na který je nejčastěji poukazováno ve vztahu k emisím skleníkových plynů. Konkrétně se jedná třeba o bromoform, který se přirozeně vyskytuje v mořských řasách a bylo upozorněno na jeho schopnost omezit produkci metanu v trávicím traktu skotu o 80 až 98 %. Bohužel má jednu hodně významnou nectnost, která podstatně omezuje jeho potenciální použití z důvodů rizika pro zdraví zvířat a bezpečnosti potravin – bromoform je totiž karcinogen.
a buněčnou propustnost jako bromoform.
Snadněji, rychleji, levněji
Umělá inteligence může významně urychlit (tím pádem i zefektivnit a zlevnit) výzkum, protože pomůže vybrat těch několik nejslibnějších cest, kterými se mohou odborníci na výživu zvířat, výzkumníci a společnosti produkující krmiva a krmné doplňky vydat, aby se chovatelé přiblížili k tomu velmi ambicióznímu cíli, jež spočívá v omezení emisí skleníkových plynů a zmírnění změny klimatu.
Ing. Anna Mikšovský Marcinková
Podrobněji v NCH 4/2025

Zvířata vyjadřují emoce různými způsoby a umělá inteligence může pomoci při jejich identifikaci a zlepšit tak management chovu i welfare Foto Štěpán Marcinek

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down