12.03.2024 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úprava opatření proti šíření afrického moru prasat

S ohledem na vývoj nákazové situace Státní veterinární správa částečně upravuje mimořádná veterinární opatření související s výskytem afrického moru prasat na Frýdlantsku a Mimoňsku v severních Čechách. S cílem zamezit zavlečení afrického moru prasat do chovů domácích prasat a současně minimalizovat šíření nebezpečného virového onemocnění v populaci divokých prasat tak v uzavřených pásmech mění podmínky přesunů prasat domácích na dočasné hospodářství či jatky a zvyšuje zástřelné.

V rámci úpravy mimořádných veterinárních opatření souvisejících s výskytem afrického moru prasat (AMP) Státní veterinární správa zakazuje přesun prasat domácích z celé ČR na tzv. dočasná hospodářství (kam se zvířata přemísťují za účelem domácí porážky) v uzavřeném pásmu II, které zahrnuje oblasti s výskytem nákazy v populaci divokých prasat. Výjimka v legislativě, kterou na dočasné hospodářství mohl chovatel dosud uplatňovat, tak nebude v uzavřeném pásmu II platit. Důvodem tohoto zpřísnění je zjištění, že se prasata často přemisťovala jinam, než chovatel uvedl při jejich pořízení, což v uzavřeném pásmu II ztěžuje kontroly biologické bezpečnosti. Současně dochází také ke změně pravidel pro přemísťování domácích prasat na jatky v uzavřeném pásma II. Nově se prasata budou moci přemísťovat výhradně na základě veterinárního osvědčení, které vystaví krajská veterinární správa.

Výjimka v uzavřeném pásmu I

Vybraná hospodářství z uzavřeného pásma I budou moci nově uplatnit výjimku. Pro přemísťování prasat mimo uvedené pásmo již nebude nutné mít veterinární osvědčení, ale postačí on-line ohlášení prostřednictvím formuláře na webu Státní veterinární správy. Seznam hospodářství je uveden v příloze k mimořádnému veterinárnímu opatření. Aktuálně se jedná o dvě hospodářství, která vybrala krajská veterinární správa pro Liberecký kraj na základě vyhovujících výsledků úředních kontrol, ale i příznivého monitoringu na AMP a splnění opatření na zvýšení biologické bezpečnosti.

Vyšší zástřelné v uzavřených pásmech

Na podporu lovu dospělých prasat divokých, tj. zvířat s hmotností převyšující 80 kg, se v uzavřených pásmech I a II zvyšuje zástřelné na pět tisíc korun. Za lehčí zvířata náleží střelci aktuální výše zástřelného, respektive tisíc korun v uzavřeném pásmu I a dva tisíce korun v uzavřeném pásmu II.

Zvýšení zástřelného v uzavřených pásmech je cíleno na odstřel dospělých divočáků
Zvýšení zástřelného v uzavřených pásmech je cíleno na odstřel dospělých divočáků

Podmínkou pro vyplacení zástřelného s vyšší sazbou bude zajištění předání uloveného těla k likvidaci do asanačního podniku. Znamená to, že v uzavřených pásmech I a II ulovená prasata divoká s hmotností převyšující 80 kg nejsou určena k lidské spotřebě. Vzorky na africký mor prasat nebude odebírat lovec, ale úřední veterinární lékař v asanačním podniku. Cílem opatření je snížení rizika šíření AMP cestou minimalizace populace prasat divokých v uzavřených pásmech.

Dva roky s AMP

Od počátku letošního roku Státní veterinární správa zatím eviduje dva případy afrického moru prasat u ulovených prasat divokých. Od počátku nákazy v roce 2022 bylo v tuzemsku celkem potvrzeno devětapadesát případů afrického moru prasat u divočáků. V českých chovech prasat domácích nebyla uvedená nákaza dosud nikdy potvrzena.  *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down