15.10.2009 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úprava paznehtů krav bez stresu

Nemoci končetin jsou častou příčinou předčasného vyřazení krav z chovu. Pro jejich eliminaci odborníci doporučují pravidelnou prevenci a včasné ošetření akutního problému. Pro usnadnění těchto zákroků používají chovatelé rozmanité systémy.

V rakouském Štýrsku, v hornatém terénu téměř na konci cesty stojí na české poměry větší dílna, v místním měřítku továrna na výrobu klecových systémů používaných v chovu skotu a dalších strojů pro zemědělství, například čelních nakladačů. Hlavní osobou je zde její majitel Andreas Rosensteiner.

Klece ze Steinbachu

Steinbach an der Steyr je menší městečko ve Štýrsku s přibližně dvěmi tisícovkami obyvatel. Na tento počet tu ovšem připadá u nás nevídaných 109 zemědělských farem. Proto se ve zdejším regionu daří i podnikům, které mají ve svém portfoliu potřeby pro zemědělství.
Předmětem podnikání firmy Rosensteiner je výroba klecových systémů pro chov skotu.
Firma funguje už 27 let, Andreas Rosensteiner začínal pouze se svou ženou a nyní už ve společnosti zaměstnává 22 pracovníků. „Stěžejními prvky naší firmy jsou inovace, vývoj a zpětná vazba,“ přibližuje Rosensteiner filosofii podnikání. Nezbytná je podle jeho slov také spolupráce s dalšími podniky v regionu a moderní vybavení továrny.
Ve steinbašské továrně se vyrobí přibližně dvě klece za den. „Při zavádění nového výrobku na trh se prototyp vyrobí ručně, s minimálním podílem strojové práce. Po úspěšném testování v provozu se zahájí jeho výroba,“ uvádí majitel společnosti. Podle něj je zde také velmi důležité logisticky zvládnout celou produkci: „Nemáme dostatek skladovacích kapacit,“ vysvětluje Rosensteiner.

Ošetření paznehtů

V chovech často používaná klec pro ošetření paznehtů nese název Top 5. Podle slov Andrease Rosensteinera plně umožňuje péči o paznehty. Je anatomicky konstruovaná, s volným vnitřním prostorem a je bezpečná pro člověka i zvíře. Vstupující kráva má volný výhled dopředu a neuklouzne díky protismykové gumové podložce.
Tato klec se doporučuje pro zvířata o hmotnostech 400 až 900 kilogramů. Vyrábí se ve třech variantách – basic, komfort a professional. Využijí ji jak chovatelé skotu, tak profesionální ošetřovatelé paznehtů.
V sériové výbavě je zahrnuto:
• kompletní pozinkovaný rám,
• gumová protismyková podložka,
• kompletní zařízení na fixaci hlavy,
• naviják na přední končetinu výkyvný vlevo i vpravo,
• kladka na zvednutí zadní končetiny,
• držák spodní části končetiny s bezpečnostní klikou,
• zabezpečovací prvky (hrudní popruhy, lana na fixaci kolen a stehen),
• tříbodový transportní řetěz.

Ve výbavě komfort navíc chovatel dostane elektrický pohon pro zvednutí zadní končetiny a boční zábranu, varianta professional nabízí i servisní rameno s osvětlením.

Výklopná klec

Další variantou je výklopná fixační klec Kipp Top, která se dá umístit samostatně nebo integrovat do naháněcích uliček. Díky novému typu konstrukce může kráva opustit klec zepředu nebo zboku podle potřeby.
Zvířata jsou bezpečně a šetrně zafixovaná pomocí širokých popruhů s rychloupínáním. Pevnou fixaci podporuje také energeticky nenáročný šnekový převod a hydraulické napínaní popruhů.
Tato klec se dodává pro zvířata o hmotnosti 300 až 1000 kilogramů. V sériové výbavě disponuje plochou na ležení vybavenou gumovou podložkou s výstelkou pro plece, trojbodovým upínáním, boční zábranou a elektrohydraulikou. Samozřejmostí je kompletně pozinkovaný základní rám, systém popruhů a výklopný držák hlavy.
Chovatel si může objednat také výbavu komfort s hydraulickým napínáním popruhů nebo professional s pevným přichycením zvířete k podložce.

Klíčové informace:

• Firma Rosensteiner vyrábí mimo jiné už 27 let klecové systémy pro chov skotu.
• Vyrobí se zde asi 450 klecí za rok.
• Při zavedení nového výrobku na trh se ručně vyrábí jeho prototyp, který se ověřuje v provozu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down