12.11.2020 | 11:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšné hospodaření i obnova krajiny

Hospodaření rodiny Brodských začalo v roce 1991, když Ing. Jiří Brodský získal u Prahy v restitucích čtyři hektary zemědělské půdy a tři jalovice. Dnes má rodinná farma více než dva tisíce hektarů a tisícihlavé stádo skotu.

Jiří Brodský stále podniká v Nehvizdech, kde chová 150 holštýnských dojnic a obhospodařuje 250 hektarů zemědělské půdy. Vedoucím farmy v Nehvizdech je aktuálně jeho syn Přemysl. Další syn Štěpán s manželkou a dětmi se postupem času přesunul na sever republiky, do obce Václavice v okrese Liberec, kde vznikla společnost BRagro, s. r. o. O ekonomiku celého podniku se stará Ing. Michal Hora.

Jak říká vnučka zakladatele Alžběta Brodská, heslo známé z dob socialismu „Více píce v republice, tak hlásají Václavice“ v roce 2000 už neplatilo. Farma, na níž dnes najdeme moderní zemědělský podnik, byla vybydlená, bez vody, elektřiny a jediného kusu hospodářského zvířete. Na těchto základech vznikl pod vedením rodiny zemědělský provoz o rozloze 2100 hektarů, z nichž 650 připadá na trvalé travní porosty. K tomu náleží masný i dojený skot a také chov prasat.

Na orné půdě pěstují Brodští obilniny (pšenice ozimá na 350 hektarech, ozimý ječmen na 70 hektarech, triticale na stejné výměře a jarní ječmen na výměře 30 hektarů). Na ploše 220 hektarů najdeme řepku. Nezbytná je také kukuřice na 180 hektarech, pro výživu krav slouží i 100 hektarů jetele a samozřejmě zmiňované luční porosty, které se každoročně po 100 hektarech obnovují.

Aktuálně se „na severu“ chová stádo 323 masných krav a jalovic plemen charolais a aberdeen angus, ve stavu je nyní i 215 telat a 12 býků obou plemen. Ve zdejších prostorech jsou ustájeny také holštýnské jalovice v počtu 90 kusů. Na výkrm je určeno 162 býků, z toho připadá sto hlav na masná plemena a zbytek jsou býci holštýnští.

Více si přečtete ve Farmáři č. 11/2020

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down