29.12.2020 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšné hospodaření na samotě

Na samotě zvané Puchýrna, v krásném údolí Bukovského potoka, naleznete stejnojmennou zemědělskou usedlost rodiny Novákových, kde se v polovině 19. století usadil prapradědeček dnešního majitele Františka Nováka, člena Asociace soukromého zemědělství regionu Jihlava. Původně šlo o usedlost havířskou, její název odkazuje na zpracování nedaleko vytěžené stříbrné rudy puchováním. V okolí jsou dodnes patrné stopy po těžbě, propady štol, v lesích pak zarostlé zbytky těžebních jam, hald a vodních náhonů, lze objevit i nejrůznější zbytky materiálu po zpracování.

Hospodaření na statku Puchýrna bylo za minulého režimu přerušeno hned dvakrát. Poprvé v roce 1959, když byl dědeček dnešního majitele nucen vstoupit do JZD Třešť, kde pracoval jako skupinář za velmi mrzkou mzdu. I z tohoto důvodu družstvo po čase ještě s jedním kolegou opustil. Deset let pak sedlačil sám, než mu to bylo opět znemožněno, a společně se svým synem poté až do revoluce pracoval v JZD Dolní Cerekev.

Rozhodnutí začít v devadesátých letech znovu soukromě hospodařit bylo naprosto jednoznačné, obzvláště když vedle dvou zkušených sedláků vyrostla na statku další nadějná generace, tehdy šestnáctiletý František Novák, kterého zemědělství také lákalo. A i přes potíže s vypořádáním restitucí, způsobené zejména faktem, že při převzetí JZD státním statkem došlo ke ztrátě potřebných dokumentů, nechybělo rodině to hlavní – nadšení, elán a chuť do práce. Volba padla hned od počátku na chov mléčného skotu a také prasat a začalo velké budování.

„Nejprve jsme rekonstruovali stávající vazné maštale určené k chovu dojnic a býků na výkrm. Zvětšili jsme prostory na skladování brambor a vybudovali menší vepřín. Vzhledem k tomu, že vazné ustájení skotu začalo být překonané a nouzově přestavěné prostory sloužící k výkrmu býků v původní stodole nevyhovovaly, došlo v roce 1995 na stavbu nového kravína s dojírnou. Vše bylo realizováno svépomocí, bez jakékoliv podpory. Původní stáj pak posloužila jako teletník a porodna pro prasnice či ustájení koní,“ vysvětluje František Novák.

Výstavbou byly vyřešeny prostory pro chov skotu na více než dvacet let. Kromě vybudování výkrmny býků v roce 2007, které proběhlo již za pomoci stavební firmy a také dotačního titulu z PRV, začali Novákovi další stavební práce týkající se živočišné výroby řešit až letos. Aktuálně probíhá na farmě rekonstrukce kravína s přístavbou a zejména s přechodem na robotické dojení.

Chovu mléčných krav zůstala tedy rodina věrná dodnes, denní odbyt 600 až 800 litrů mléka od třicítky dojnic je zajištěn prostřednictvím královéhradeckého odbytového družstva VIAMILK CZ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down