Způsob odchovu mladých kanců ovlivňuje produkci spermatu. Ukázalo se, že ustájení rostoucích kanců ve skupinách je výhodné pro následné reprodukční výkony. Skupinově odchovaní kanci mají v porovnání s individuálně ustájenými kanci silnější končetiny, výraznější libido, dříve dosahují prvního skoku a mají vyšší počty spermií.
Podle evropské legislativy (2001/93) musí mít jeden kanec k dispozici nejméně 6 m2 pevné podlahové plochy. Kotec musí kanci umožňovat, aby se otočil, přičemž ustájení musí současně zajišťovat i to, aby ostatní kance slyšel, cítil a viděl. Typ ustájení může ovlivnit zdraví kanců a nepřímo také ovlivňovat kvalitu spermatu. V tomto ohledu je například riziková zejména podestýlka, která může být zdrojem bakteriální kontaminace.
Mikroklima hraje při chovu kanců významnou roli, proto se v mnoha provedených studiích zkoumaly vlivy světelného režimu, teploty, vlhkosti, ale i ročního období na kvalitu spermatu. Role světelného režimu v kvalitě spermatu je kontroverzní. Ukazuje se, že světelné režimy založené na konstantním osvětlení, například v podobě 15 hodin světla denně, sice ovlivňují sexuální zrání a libido, avšak neovlivňují kvalitu spermatu. Délka expozice světla má vliv na kvalitu spermatu v extrémních situacích. Negativní vliv na objem a koncentraci spermií mělo například ustájení, kde kanci byli vystaveni stálému umělému světlu nebo naopak úplné tmě po dobu tří měsíců. Z uvedených extrémních režimů mělo výraznější negativní vliv ustájení kanců v úplné tmě.
Tepelný stres (nad 25 °C) deformuje spermie, snižuje jejich motilitu a plodnost. Produkci spermií může snížit nejen konstantní tepelný stres, ale také kolísání teploty mezi dnem a nocí (25 a 10 °C) a relativní vlhkost vzduchu převyšující 90 %. Obecně je zřejmé, že dobrá kvalita ovzduší a okolního prostředí jsou nezbytné pro pohodlí a dobré životní podmínky kanců a tím i pro kvalitu spermatu.*