Užitkovost vzrostla díky změně krmení

Společnost Uniagro Zaloňov nedaleko na Jaroměře vznikla transformací ZOD Jaroměř. Vlastní činnost zahájila prvního května 1993. Aktuálně hospodaří na 1230 ha zemědělské půdy, z toho 1090 ha půdy orné. Zájmové území patří do oblasti mírně teplé s mírnou zimou. Průměrná teplota činí 7,6 °C, průměrný roční úhrn srážek je 670 mm. Nejteplejším měsícem je červenec, nejchladnějším pak leden. Měsíc červenec je dlouhodobě nejbohatším na dešťové srážky. Převažující půdní typ je hnědozem.

Výrobní zaměření podniku je rostlinná výroba se zaměřením na produkci obilí, cukrovky a zajištění odpovídající krmivové základny pro potřebu živočišné výroby, jejíž hlavní náplní je výroba mléka a vepřového masa. Společnost má zhruba 56 zaměstnanců. Řízení zajišťuje šest společníků a šest dalších hospodářských pracovníků.
V rostlinné výrobě zaloňovští pěstují 510 ha pšenice ozimé, 65 ha ječmenu ozimého, 50 ha ječmenu jarního, 120 ha cukrovky, 110 ha řepky, 165 ha hrachu a 70 ha máku. Pro zajištění krmivové základny slouží kukuřice pěstovaná na výměře 51 hektarů.
Nově v podniku založili na 49 ha porost vojtěšky, vzhledem k počasí ale neměla velké výnosy. Ani výnosy kukuřice na siláž v roce 2015 nedokážou podle vedení podniku zcela pokrýt potřebu chovaného skotu.
V Zaloňově chovají přes dvě stovky krav plemene české strakaté a odpovídající počet ostatních kategorií skotu kromě býků, kteří se prodávají ve věku 10 až 14 dní, většinou okolním chovatelům na výkrm.
Jak říká zootechnička Ing. Věra Borecká, základem je udržet obrat stáda. „V posledních letech se nám to daří, a tak jsme mohli například v loňském roce prodávat vysokobřezí jalovice do Turecka,“ komentuje zootechnička.

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Královéhradecký kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down