20.06.2021 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Británii snížili spotřebu antibiotik u prasat o dalších pět procent

Nová čísla Rady pro rozvoj zemědělství a zahradnictví AHDB (Agriculture and Horticulture Development Board) ukazují, že objem antibiotik předepsaných k léčbě prasat na farmách ve Velké Británii pro rok 2020 se snížila o pět procent. Aktuálně to v porovnáním s rokem 2015 představuje pokles na 62 % objemu z předepsaných antibiotik.
Podle dat eMB (elektronické zdravotnické knihy) se použití antibiotik roku 2020 zredukovalo na 105 mg/PCU, zatímco v hodnota z roku 2019 byla 110 mg/PCU a z roku 2015 278 mg/PCU.

Data zahrnují více než 95 % prasat, která jsou zpracována na jatkách ve Velké Británii. Zatím vše nasvědčuje tomu, že i navzdory výskytu dyzenterie prasat (Brachyspira hyodysenteriae), která celý proces předloni a na počátku loňského roku zpomalila, bude sestupný trend spotřeby antibiotik.
Loni vykazovaná spotřeba antimikrobních látek v chovech prasat se blíží cílovým 99 mg/PCU, zadaných prasečím průmyslem Velké Británie. Ředitelka odvětvové strategie AHDB pro vepřové maso Angela Christisonová sdělila, že v kontextu obtížného roku bylo dosažení dalšího snížení dobrým výsledkem.
„Resort chápe důležitost zodpovědného používání antibiotik. Proto si dáváme takové tvrdé cíle, k nimž se společně dopracováváme. Odvětví udržuje redukce používání antibiotik od počátku sledování prostřednictvím eMB z roku 2015. Navzdory narušení prasečí výroby během pandemie je toto pokračující zlepšení zásluhou spolupráce mezi výrobci, veterináři a průmyslu jako takového,“ doplnila Angela Christisonová.
Antibiotika nejvyšší priority (HP-CIA) jsou podle EMA (Evropské agentury pro léčivé přípravky) nejdůležitější pro lidské zdraví a redukce jejich používání se stala předmětem zájmu na všech farmách zabývajících se živočišnou výrobou ve Velké Británii.
V této souvislosti doktorka Mandy Nevelová (šéfka sektoru ADHB pro zdraví a welfare zvířat) uvedla, že veterinární lékaři by měli předepisovat jiná antibiotika než HP-CIA, s výjimkou případů, kdy nezbývá jiná možnost. To vysvětluje, proč navzdory klesajícímu trendu, narůstá spotřeba antibiotik nižší priority, například neomycinu. Eventuálně mohou být krátkodobou alternativou za omezené použití oxidu zinečnatého, kterým se předchází průjmovým onemocněním u odstavených selat.
Vedoucí místopředseda Veterinární společnosti pro prasata Paul Thompson řekl, že elektronická zdravotnická kniha provozovaná AHDB poskytuje údaje, které jsou neocenitelné v oblasti kontroly nemocí.
„EMB napomáhá i v pokračování vývoje nových a vylepšených způsobů odpovědného použití antibiotik. Je to mocný nástroj, který umožňuje nejen sledovat dopad řady zásahů na používání antibiotik, ale i vypracovat sofistikovanější plány pro tlumení nemocí. Nacházíme se ve fázi, kdy máme dostatek údajů k tomu, abychom mohli zmírnit případné nepříznivé změny,“ vysvětlil Paul Thompson.
Profesor Peter Borriello CB, vedoucí Ředitelství veterinárních léčivých přípravků (VMD) spadající pod Oddělení pro potraviny, životní prostředí a záležitosti venkova (Defra) k tomu uvedl: „Pětiprocentní snížení používání antibiotik v chovech prasat v letech 2019 až 2020 je spolu s tím, že se nepoužíval kolistin, povzbudivé a svědčí o usilovné práci veterinárních a zemědělských orgánů. Do roku 2024 si sektor chovu prasat vytyčil cíl pro další snížení spotřeby antimikrobních o 30 %. S ohledem na dosavadní přístup, založený na vynikající spolupráci, jsem přesvědčen, že i tuto výzvu odvětví zvládne.“

Zdroj: The Pig Site*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down