02.12.2022 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Česku je ptačí chřipka

Včera se po více než sedmi měsících v České republice opět potvrdila ptačí chřipka. Potvrdilo to vyšetření v akreditované laboratoři Státního veterinárního ústavu Praha, kam byly zaslány uhynulé kachny z komerčního chovu v obci Frahelž na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji. Předpokládá se, že zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

V uvedeném chovu s kapacitou převyšující dvaadvacet vykrmovaných kachen uhynulo během tří dnů několik tisíc ptáků, u nichž byly pozorovány klinické příznaky typické pro ptačí chřipku. Z toho důvodu veterinární inspektoři krajské veterinární správy zahájili v chovu šetření a přijali předběžná opatření. Uhynulé ptáky odeslali na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha v Lysolajích, kde se potvrdila ptačí chřipku H5N1. Při zjišťování zdroje nákazy provozovatel chovu nevyloučil možnost kontaktu chované vodní drůbeže s volně žijícími vodními ptáky.

V rámci přijatých opatření bude zbývající drůbež v komerčním chovu utracena a okolo ohniska se vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V obou pásmech budou omezeny přesuny drůbeže, budou se pořizovat soupisy chovů drůbeže a zakážou se hromadné akce jako jsou burzy či výstavy ptactva, aby se minimalizovalo riziko šíření uvedené nebezpečné nákazy drůbeže.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména pozřením krmiva (vody) kontaminovaným trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny, čímž v komerčních chovech drůbeže způsobují vysoké přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

V první polovině letošního roce bylo na území České republiky postupně vyhlášeno deset ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. První dvě ohniska byla potvrzena 3. ledna v malochovech drůbeže v Bojanovicích na Znojemsku a v Blažimi na Lounsku. Postupně přibylo dalších osm ohnisek v neevidovaných malochovech i v komerčních velkochovech. Poslední ohnisko v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji bylo potvrzeno 14. dubna.*

 

Nové ohnisko je v komerčním chovu kachen na Jindřichohradecku

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down