23.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Číně se objevily mutace viru AMP

Celosvětově rozšířený africký mor prasat významně ovlivnil světový obchod s jatečními prasaty. Vzhledem k neustále zvyšující se poptávce po vepřovém mase se jeho vyprodukovaný objem sice nesníží, spíše naopak. Změní se ale pozice hlavních lídrů na světovém trhu s vepřovým masem, která se v posledních letech mění podle toho, jak uvedená nebezpečná nákaza postupuje z jednoho kontinentu na druhý. Proti nákaze zatím neexistuje léčba. Navíc v Číně, která byla africkým morem prasat postižena asi nejvíce, se objevily dvě nové varianty DNA viru, který uvedenou nebezpečnou nákazu vyvolává. Obě jsou méně smrtící než kmen viru, který v letech 2018 a 2019 působil čínským farmářům nebývalé ztráty.

Vědci z veterinárního institutu v Čchang-čchunu uvedli, že nově objevená varianta viru nazvaná HuB20 byla izolovaná z vepřového masa odebraného na trhu v centrální provincii Chu-pej. Pozoruhodné podle nich je, že má velmi podobné vlastnosti jako kmeny vyrobené pro použití ve vakcínách, které však dosud nebyly schválené. Ve virových izolátech obsažených ve vakcíně chybějí dva geny – CD2v a 8CR, čímž se dosáhlo výrazného snížení mortality onemocnění africkým morem prasat. V použití nelegálních vakcín však číhá skryté nebezpečí v podobě chronické formy onemocnění prasat. Ovšem dopady chronického průběhu postihnou chovatele stejně tvrdě. Navíc, kvůli nespecifickým klinickým příznakům bude šíření takového viru ještě mnohem obtížnější zastavit. To si uvědomuje i čínská vláda, která proti nelegálním vakcínám intenzivně bojuje.
Vědci se však současně shodují, že v podmínkách, kde virus afrického moru koluje populaci prasat dlouhou dobu, je jeho přirozená mutace prakticky nevyhnutelná.
Zdroj: Swineweb.com

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down