06.01.2021 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Evropě 442 ohnisek HPAI u drůbeže v roce 2020

Minulý rok Evropská komise zaznamenala jedno nebo více ohnisek ptačí chřipky (HPAI) u 16 států Evropy. Celkový počet ohnisek byl za rok 2020 čtyři sta čtyřicet dva. Maďarsko bylo nejpostiženější zemí. Jiné státy registrovaly 10 nebo více ohnisek – Polsko (51 ohnisek), Francie (35), Německo (29), a Velká Británie (15).

Mezi ptáky v zajetí vzniklo celkem 18 ohnisek v osmi evropských zemích – Nizozemí (9), Německo a Velká Británie (po 2), a jedno ohnisko bylo v Belgii, Dánsku, Norsku, na Slovensku a ve Švédsku. Německo a Slovensko si nezapsaly žádné nové případy v druhé polovině roku.

Podle EC se projevy nemoci se vloni objevily mezi divokými ptáky v Evropě u celkem 756 případů. Ve 12 zemích registrovalo onemocnění od konce listopadu. Nejvíce jich bylo v Německu (455). Jiné státy registrovaly 10 nebo více ohnisek – Velká Británie (93), Dánsko (76), Nizozemsko (50), Irsko (16) a Belgie a Itálie (obě země 15).

Problémy má Francie

Počet ohnisek HPAI ve Francii dosáhlo podle ministerstva zemědělství jednašedesát, 48 jich bylo v jihozápadním departementu Landese. Podle nového nařízení umožňuje preventivní likvidaci drůbeže ve 13 okresech tohoto departementu a sousedící Pyrénées-Atlantiques. Bude to aplikováno na celý druh v okruhu jednoho kilometru a pro všechnu vodní drůbež a drůbeži ve volné výběhu v okruhu tří kilometrů. V prosinci roku 2020 má podle francouzského  ministerstva zemědělství oficiálně zapsáno u OIE 16 ohnisek HPAI. Byla potvrzena i přítomnost H5N8 HPAI varianty viru. Na začátku listopadu bylo potvrzeno 35 ohnisek HPAI, a to hlavně na ostrově Korsika, první týden v prosinci  bylo ohnisko ptačí chřipky odhaleno na  komerční farmě. Úřady ve Francii také zapsaly detekci H5N8 HPAI viru u divokých ptáků na devíti místech napříč zemí. V prosinci 2020 byl nalezen uhynulý mořský pták na farmě vodní drůbeže v Landese:

Nová ohniska ve čtyřech oblastech Německa

Na konci prosince 2020 zapsalo německé ministerstvo zemědělství OIE osm nových HPAI ohnisek u drůbeže. V každém případu byla potvrzena přítomnost H5N8 virové varianty. Čtyři nejčerstvější ohniska nemoci byla detekována u vykrmovaných krůt v severovýchodní oblasti Dolního Saska. Velikost chovu byla 7000 až 13 000 ptáků.

Na konci loňského prosince byla nemoc zjištěna v malém (dvorkovém) hejnu drůbeže v Sasku. Poprvé byl tento virus zaznamenán u drůbeže v Brandenburgu. Většina ptáků v smíšeném stádě 50 kusů uhynulo-

Podle národní veterinární agentury Friedrich-Loeffler institutu byla divoká labuť v Bavorsku pozitivně testovaná ptačí chřipku na začátku roku 2021. To může být první znamení přítomnosti nemoci v tomto jižním státu.

Britská ohniska nemoci

Na konci prosince 2020 byla potvrzena dvě nová ohniska HPAI u drůbeže ve Spojeném království. Podle oficiální zprávy OIE to byla dvě malá hejna na dvorcích v Anglii. Jsou lokalizována v jihozápadním oblasti Devonu a v Norfolku na východu země. Testy odhalily v obou areálech přítomnost H5N8 HPAI. V nejnovějších aktualizacích ministerstva zemědělství (Defra) byl stejný virus byl izolován ve skupině ptáků v zajetí poblíž Attleborough v Norfolku, u kachen nedaleko Wattonu (také v Norfolku), a v malém hejnu u Exmouthu v Devonu. Také u divokých ptáků byly testy pozitivní. Defra informovalo OIE o 11 případech na sedmi místech, včetně tří ve Skotsku. Bylo zjištěna i varianta viru H5N1.

Nizozemsko, Polsko – první případ HPAI v roce 2021

H5 ptačí chřipkový virus je podle všeho velmi patogenní. Byl odhalen na krůtí farmě v nizozemské provincii Severní Brabantsko. Podle ministerstva zemědělství Nizozemska bude zlikvidováno kolem 18 000 ptáků na farmě blízko Moergestelu. Žádné chovy drůbeže v bezprostřední blízkosti nejsou, ale testují se ptáci v šesti areálech v okruhu tří kilometrů. Uvnitř desetikilometrového okruhu od Moergestelu je 21 farem s drůbeží, které mají zákaz pohybu, prodeje.

V prvních dnech roku 2021 ohlásila hlavní veterinární správa Polska první ohnisko HPAI u drůbeže tento rok. Zasažena byla farma s 28 500 vykrmovanými krůtami ve východní provincii Lublin. V Polsku byl zaznamenáno celkem 51 ohnisek během roku 2020, z toho 32 v první polovině roku.

Nové případy u ukrajinské drůbeže

Poprvé za čtyři roky byl zaznamenán virus H5 HPAI u drůbeže v jižní oblasti Ukrajiny. Podle oficiální zprávy pro k OIE to bylo zaznamenáno v soukromém hejnu 43 ptáků na konci prosince 2020. Žádné komerční chovy drůbeže nejsou ani v okruhu 10 kilometrů. V sousední oblasti Mykolaiv (Nikolayev) byla detekována dvě nová ohniska. Postižen byl malý soukromý chov, ale také komerční chov s více než 98 000 kusy drůbeže.

Divocí ptáci pozitivní na HPAI

Labuť ve Slovinsku byla testována jako pozitivní na H5N5 HPAI. Podle oficiální zprávy pro OIE byla nalezena zraněná v severovýchodní oblasti Koper, který leží na Jaderském moři.

Nedaleko v oblasti Veneto v severovýchodní Itálii bylo pozitivně testováno 12 divokých kachen na H5N8 HPAI na dvou místech. OIE byl informovaný italským ministerstvem zdraví, že žádní další divocí ptáci nebyly pozitivní na H5N1 variantu.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down