21.11.2019 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Horním Rakousku chovají šestnáct plemen ovcí

Na programu konference, kterou v Koutech u Ledče nad Sázavou uspořádal Svaz chovatelů ovcí a koz, z. s., nechyběli ani zahraniční hosté. Tentokrát přijeli z Rakouska a přítomné seznámili s činností Národní asociace pro chov ovcí v Horním Rakousku založené v roce 1944.

Národní asociace pro chov ovcí v Horním Rakousku byla založena v roce 1944, jejími členy je aktuálně 785 fyzických osob a eviduje 320 chovů, v nichž dělá nejen kontrolu užitkovosti, ale zajišťuje také odbyt produkce stejně jako identifikaci zvířat. Pokud jde o velikost farem, ve více než polovině (51 %) chovů evidují do devíti bahnic, dalších 22 % farem má do 19 kusů, 18 % do 49 ovcí a 9 % z nich chová více než 50 bahnic.
„Do kontroly užitkovosti máme zapojeno 65 tisíc ovcí šestnácti plemen.
Největší zastoupení má kombinované plemena merinolandschaf. Z masných plemen to jsou dorper, Ille de France, suffolk, texel či shropshire. K produkci masa se chovají také plemena tyrolský bergschaf a juraschaf. Naproti tomu z mléčných plemen využíváme lacaune a východofrískou ovci. Do kontroly užitkovosti máme zapojena i ohrožená plemena jako například hnědý bergschaf, lesní ovce (Waldschaf), cápová ovce, alpská skalní ovce (Krainer Steinschaf), korutanská brýlová ovce (Kärntner Brillenschaf) či walliserská černonosá ovce. V rámci kontroly užitkovosti zaměřujeme pozornost na plodnost, exteriér a produkci masa. Nastavené šlechtitelské programy pro jednotlivá plemena jsou s malými rozdíly jednotné prakticky ve všech spolkových zemích Rakouska. Posiluje export kombinovaných plemen, o něž je zájem ve východní Evropě. Plemenná zvířata vyvážíme do Německa, Švýcarska, Itálie, Slovinska, České republiky, Norska, Nizozemska, Irska, Rumunska, Chorvatska, Maďarska, na Ukrajinu a na Slovensko. U exportovaných zvířat deklarujeme zdravotní status prosté onemocnění, a to na brucelózu a scrapii,“ prozradil šlechtitel Národní asociace pro chov ovcí v Horním Rakousku Volker Krennmair.*
Více se dočtete v lednovém čísle časopisu Náš chov

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down