28.07.2008 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Kralovicích po osmé

Nejen pro západočeské zemědělce je kralovická výstava pojmem. Vždyť prezentace polních plodin si odbyla již dvaatřicáté pokračování a chovatelský den, který letos obohatil svod mladých klisen, byl osmý v pořadí. Díky spojení přehlídky polních plodin a zvířat se zemědělskou technikou pak akce pořádaná na Hadačce oslovuje širokou zemědělskou veřejnost. Podle slov organizátorů přilákal její poslední ročník do areálu Kralovické zemědělské společnosti přes dva a půl tisíce návštěvníků.

Na zorganizování chovatelského dne v Kralovicích na Hadačce, který proběhl koncem června, se podílely domácí akciová společnost Kralovická zemědělská ve spolupráci s firmami CZ Delta, s. r. o., a Chovservis, a. s., dále se Sdružením chovatelů hospodářských zvířat v západních Čechách a JK Aris. Ještě před zahájením přehlídky koní, skotu a prasat zaznělo v úvodním komentáři, že na rozdíl od zavedených zvyklostí v minulých letech se budou nejlepší zvířata vyhlašovat bezprostředně po skončení každé expozice.

Koně pěti plemen
Letošní Hadačka na úvod představila kolekci pěti plemen koní (norický, belgický, appaloosa, kůň Kinský a minikůň), o komentář k předvedeným zvířatům se postaral Ing. František Svoboda. Jako první přicválaly do krytého předvadiště dvě pětileté norické klisny – světlá ryzka Bajka a ryzka Palma – majitelky Jany Míčové (Šůsové) z Plzně. Podle komentáře byly obě klisny pěknými představitelkami tohoto chladnokrevného plemene koní. Ryzka Palma po hřebci 444 Neugot I/20 si za svůj bezchybný exteriér od rozhodčích vysloužila jednu ze tří udělených čestných cen.
Manželé Irena a Jiří Eretovi z obce Plasy představili v regionu západních Čech hned dvě plemena koní. A to appallosu v podání dnes již osmiletého valacha Kings Amor Dream v kresbě leopard a jeho ročního potomka - hřebečka Gold Hera, který se stal dalším oceněným koněm výstavy a koně Kinského. Nejstarší ze tří předvedených klisen byla třináctiletá plavka April po 250 Burbon a matce Arisa po Spring Haven. Její polosestra Baby ve zbarvení isabela po matce 57/296 Benefika po 333 Almhirt Týnský byla o dva roky mladší. Trio uzavírala tříletá plavá klisna Lady Jane Kinská po 784 Almhirt Kinský a matce 24/382 Legacy Kinská po 296 Almhirt Chlumecký, která byla třetím oceněným koněm chovatelského dne v Kralovicích.
Chovatel Jan Kestler z Chrtíkova předváděl dva valachy belgických koní, tříletého Aragon de L´Odringhien po hřebci Picasso D´Elewijt a čtyřletého Oskara van de Stikkenkamp po Oscar van Wiene. Monika Weberová letos přivezla do Kralovicic dva hřebečky, čtyřletého Robby V. D. D EN D Hoeve a dvouletého D&D´S Tornado OF CB, reprezentující minikoně.

Šampiónka ze Štichovic
Plemenice českého strakatého plemene hodnotil hlavní bonitér Českomoravské společnosti chovatelů, a. s., Ing. František Hřeben. Kolekci dvaadvaceti prvotelek a krav na druhé a dalších laktacích připravilo pět podniků, a to Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice, Zbirožská akciová společnost, Agraspol Předmíř, a. s., Zemědělské družstvo Dobříč a Výrobně hospodářské družstvo Hradiště.
Do závěrečného šestičlenného finále složeného z tria nejlepších zvířat obou kategorií (prvotelek a krav na II. a vyšší laktaci) ze kterého se vybírala šampiónka výstavy, se probojovaly čtyři plemenice ze Zemědělského družstva vlastníků Štichovice, doplněné prvotelkou z Agraspolu Předmíř a pětiletou dojnicí ze Zbirožské, a. s.
Ještě před vyhlášením šampiónky výstavy se vybírala dojnice s nejlepším vemenem. Stala se jí čtyřletá plemenice č. 098978-932 z farmy Líšná, společnosti Zbirožská, a. s. Oceněná kráva po otci MOR 51 a matce po REZ 380 měla podle Ing. Hřebena vynikající vemeno s výborným upnutím i závěsným vazem. Bonitér nadprůměrně hodnotil také délky vemene a vyzdvihl postavení a rozmístění korektních struků dojnice. Uvedená plemenice dosáhla maximální užitkovosti na I. laktaci, když nadojila 5475 kg mléka s obsahem 4,26 % tuku (233 kg) a 3,56 % bílkovin (195 kg).
Celkovou vítězkou a šampiónkou výstavy se stala kráva č. 032973-932 z chovu Zemědělského družstva vlastníků Štichovice. Čtyřletá plemenice po býkovi MOR 51 a matce po JUN 69 reprezentovala zvíře s velmi dobře vyjádřeným kombinovaným typem, s nadprůměrným osvalením, pevnou hřbetní linií, prostorným a hlubokým středotrupím. K dalším přednostem nejlepší krávy výstavy patřily velmi dobře utvářené korektní končetiny a nadprůměrně vyvinuté vemeno. Pokud jde o užitkovost, tak letošní kralovická šampiónka na své maximální první laktaci nadojila 6732 kg mléka s obsahem 3,94 % tuku (265 kg) a 3,27 % bílkovin (220 kg).
Západočeský zemědělský podnik hospodařící na severním okraji Plzně si z osmého ročníku chovatelského dne v Kralovicích odnesl ještě další ocenění, a to za skupinu tří jalovic po plemeních RAD 71, NIC 10 Nenni JB a HG 212 Waterberg.

Triumf šestajovických chovatelů
Početná skupina 29 krav holštýnského plemene hodnocená bonitérem Rostislavem Škrabalem pocházela z devíti chovů, a to ze Zemědělského družstva vlastníků Štichovice, Zbirožské, a. s., Alimexu Nezvěstice, a. s., D-K zemědělské, a. s. , Hodyně, Kralovické zemědělské, a. s., Zemědělsko – obchodního družstva Němčice, Zemědělské obchodní společnosti Šestajovice – Jirny, a. s., Naděždy Boháčkové z Náklova a z akciové společnosti Agraspol Předmíř.
V kategorii prvotelek se nejlépe umístila tříletá kráva č. 140943-921 ze šestajovického chovu po plemeníkovi NEA 120 Freelance a matce po NEB 760 Lantz. Oceněná plemenice potvrdila svou suverenitu i v samotném závěrečném finále, když získala i titul šampiónky a krávy s nejlepším vemenem. V kategorii starších holštýnských krav se na prvním místě umístila tříletá dojnice č. 118934-932 po otci NEA 26 Ramos a z matky po NGA 255 Gemidge z Kralovické akciovky. Vítězka s vynikajícím utvářením mléčného charakteru na své první laktaci nadojila 10 970 kg mléka při obsahu tuku 3,63 % (398 kg) a 3,21 % bílkovin (352 kg). Mimo to pořadatelský zemědělský podnik získal ještě ocenění za skupinu jalovic z farmy Kočín, které reprezentovaly genetiku po býcích NEA 274 Manager, NXA 438 Olympic, NX 698 Jesther, NX 983 Daramis a NEA 340 Milkstar.

Přehlídka plemenných prasat
Přehlídka skupiny patnácti plemenných prasat se odehrávala v režii východočeské akciové společnosti Chovservis Hradec Králové. Na předvadišti se představili tři kanečci, a to plemen česká landrase z nukleového šlechtitelského chovu Velehrádek, dále bílé otcovské a syntetické linie 48 (kombinace BO x PN, PN x BO)z nukleového šlechtitelského chovu, respektive šlechtitelského chovu Dřevec (D-K zemědělská, a.s.). Dvě dvojčlenné skupiny předvedených plemenných prasniček českého bílého ušlechtilého pocházely z nukleového šlechtitelského chovu Výrov (Kralovická zemědělská, a. s.) a rezervního šlechtitelského chovu Žihle (Žihelský statek, a. s.). Kralovičtí chovatelé prasat se ze svého rezervního šlechtitelského chovu a rozmnožovacího chovu prezentovaly ještě přeštickými černostrakatými plemenicemi a prasničkami F1 generace (ČBU x ČL, ČL x ČBU). Zástupkyně F1 generace z rozmnožovacího chovu Vysoká Libyně představila i Bílovská zemědělská, a. s.
Přehlídku komentovala manažerka šlechtění východočeské šlechtitelské firmy Ing. Pavlína Vejvančická, PhD. Bezprostředně po předvedení prasat bylo na programu předávání cen chovatelům za nejlepší zvířata.
Šlechtitelský chov Dřevec akciové společnost D-K zemědělská si odnesl dvě ceny, a to za . plemenného osmiměsíčního kanečka syntetické lini SL48 a za předvedenou prasnici se selaty. Oceněný kaneček č. 7402873, který je po otci 27 Pacifik a matce po 28 Adelo dosahoval v ukazatelích vlastní užitkovosti 722 g průměrného denního přírůstku (1136 g v testu) a 65,6 % libové svaloviny.
Posuzovací komisi oslovila také dvoučlenná skupina sedmiměsíčních plemenných prasniček české bílé ušlechtilé z rezervního šlechtitelského chovu Žihle. Zatímco jedna z nich byla po plemeníkovi 48 Papin a z matky po 98 Morin, druhá byla potomkem po 30 Blesk a matce po 51 Atol. Pokud jde o výsledky vlastní užitkovosti, tak obě dosahovaly prakticky stejného denního přírůstku 569, respektive 577 g (857 a 876 g v testu), ale prasnička po Papinovi měla téměř o tři procenta vyšší podíl libového masa 63,2 % (oproti 60,3 %).
Stejně jako loni si cenu za nejlepší skupinu kříženek z Hadačky odvezli chovatelé z Bílovské zemědělské, a. s. Oceněné prasničky F1 generace (ČBU x ČL, ČL x ČBU) z podnikového rozmnožovacího chovu Vysoká Libyně reprezentovaly potomstvo po kanci 99 Duplikat a matce po 52 Amerikan. Výsledky vlastní užitkovosti: průměrný denní přírůstek 580 g, respektive 560 g, podíl libové svaloviny 59,9, respektive 61 %.
Součástí expozice plemenných prasat byl také dvouletý kanec Apostol 22 plemene české bílé ušlechtilé působící na inseminační stanici kanců Kout na Šumavě a prezentace finálních hybridů ze ZD Mladotice.

Ostatní expozice
Kolekce předváděných zvířat doplňovaly ještě expozice masného skotu, a to v podání býků plemene limousine a zvířat z užitkového křížení – jalovic křížených s belgickým modrobílým a Aberden Angus. Akciová společnost Nečtinská zemědělská přivezla na Hadačku vedle limousinských býků ještě charollaiské bahnice s jehňaty.
Kolekce zvířat vhodně doplňovala i nabídka a servis výživářských a šlechtitelských firem stejně, jako stánky s uzenářskými či mléčnými produkty.
O to, že také letošní kralovická výstava splnila očekávání, se zasloužili také sponzoři, za všechny je třeba jmenovat ještě firmy VVS, Tekro a Sano, které přispěly věcnými dary pro oceněná zvířata.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down