10.09.2019 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lexingtonu se hovořilo také o mléku

Na velké mezinárodní konferenci The One, kterou každoročně pořádá společnost Alltech v americkém Lexingtonu, nechyběl blok přednášek o chovu krav s tržní produkcí mléka. Mezi přednášejícími byla například Akshali Devendra Shah víceprezidentka indické mlékárenské společnosti Parag Milk Foods LTD a zajímavý příspěvek měl i Dr. Torsten Hemme výkonný ředitel a zakladatel společnosti IFCN Dairy Network.

Akshali Devendra Shah promluvila nejen o produkci mléka na největší mléčné farmě v Indii, ale také o tom, jak vybudovat silnou prémiovou značku mléka. Dr. Torsten Hemme zase přiblížil práci analytické společnosti IFCN Dairy Network, která se zabývá celosvětovými analýzami mléčného průmyslu.

 

Indie, největší producent mléka

Globálním lídrem v produkci mléka je Indie. A nejspíš prvenství jen tak neztratí, neboť produkce mléka v Indii má stále vzrůstající tendenci. Předpokládá se, že v roce 2020 se bude Indie na celosvětové produkci mléka podílet z 20 % a to i přesto, že užitkovost dojnic je nízká.
Mlékárenská společnost Parag Milk Food vznikla již v roce 1992 a z mléka, které vykupovala od okolních farmářů vyráběla celou řadu mléčných produktů. V roce 2005 byla založena dceřiná společnost Bhagyalaksmi Dairy Farm, která se může pyšnit titulem největší mléčné farmy v Indii. Nachází se v regionu Machar a rozkládá na ploše více než 14 ha. Na farmě se chová 3000 dojných krav plemene holštýn a farma má denní produkci mléka 25 000 litrů. Základem je samozřejmě kvalitní plemenný materiál, ale genetické založení se naplno může projevit až při správném krmení, ustájení a dojení. Proto je farma vybavena nejmodernějšími technologiemi a slouží i jako výukové středisko pro farmáře z jiných mléčných farem. Na farmě Bhagyalaksmi mají volné ustájení s gumovými matracemi a kravín je vybaven jak drbadly, tak ventilátory sloužícími k snížení teploty a zabránění tepelnému stresu. K nižší teplotě prostředí přispívá izolovaná střecha a k dispozici jsou zvířatům napáječky, které poskytují nezávadnou čistou vodu. V celém kravíně zní navíc uklidňující hudba.
Krmení zabezpečuje míchací krmný vůz, jenž zakládá směsnou krmnou dávku. Vojtěška, kukuřičná siláž a další objemná krmiva pocházejí z prověřených zdrojů nejčastěji z produkce okolních farem.

Dojení obstarává automatická kruhová dojírna s padesáti dojícími stáními, kterou farma zakoupila od společnosti GEA. Samozřejmostí je kontrola krav, dobrá hygiena před dojením i to, že krávy léčené antibiotiky jsou dojeny zvlášť. Co je ovšem opravdu unikátní je fakt, že Bhagyalaksmi je první farmou v Indii (ale možná i na světě) která praktikuje u svých krav Ayurvédskou medicínu a homeopatii.

Martina Karásková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down