02.07.2022 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Libíně se krávy mají dobře

Zemědělské družstvo Libín sídlí nedaleko Třeboně. Aktuálně hospodaří na výměře 580 hektarů zemědělské půdy, z nichž připadá 438 ha na půdu ornou. Zbytek tvoří trvalé travní porosty.

Rostlinná výroba se podle slov předsedy představenstva Václava Číhala zaměřuje na produkci tržních plodin (pšenice ozimá na 120 ha, jarní ječmen na 80 ha, ozimá řepka na 80 ha). Na ostatní výměře se pěstují především krmné plodiny, jako kukuřice na siláž na výměře 63 ha, ozimý ječmen na 50 ha, oves na 20 ha a jetelotrávy a jetel na 25 ha.

ZD Libín hospodaří od svého vzniku v roce 1993 na stále stejné výměře půdy. Skotu se zde ale chovalo mnohem více – ve třech vazných kravínech bylo 318 krav. Postupným zlepšováním podmínek pro skot a snižováním stavů společně s nárůstem užitkovosti se počty chovaného skotu snížily, aktuálně je v Libíně 170 krav a 320 kusů českého strakatého skotu celkem.

Ke zlepšení welfare zásadně přispěla volná stáj pro 140 dojnic osazená dvěma dojicími roboty Lely Astronaut A3 Next, která začala fungovat v roce 2011. „Nyní připadá na jednoho robota asi 65 dojnic, což je podle mého názoru maximum,“ říká hlavní zootechnička Ing. Soňa Hošková, a dodává, že díky brakaci nevyhovujících krav v posledním období a zařazení perspektivních prvotelek do stáda se výrazně zvedla denní dodávka do mlékárny.

Lože ve stáji jsou opatřena gumovými matracemi, které se v loňském roce po deseti letech provozu vyměnily. Součástí péče o ně je vápnění s příměsí štípané slámy třikrát týdně pro krávy v laktaci a dvakrát týdně pro ostatní plemenice. Tento postup podle Ing. Hoškové znatelně omezuje počet nutných porážek.

Nezbytnou součástí stáje jsou vyhrnovací lopaty, které se samočinně spouští každou hodinu. Novinkou a velkým pomocníkem je robotický přihrnovač krmení Lely Juno, jenž ze své stanice na konci haly vyjíždí každou hodinu až do čtvrté ranní, kdy se zakrmuje. V práci přihrnovač pokračuje znovu od 10 hodin dopoledne.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down