26.10.2009 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Lysé bodovali ovčáci

Bohatší expozice, která vznikla spojením dvou výstav – Zemědělec a Náš chov – do Lysé přilákal kolem třiceti tisíc návštěvníků. Zatímco na jaře jsou jejich hlavním cílem stánky s nabídkou sadbového materiálu, podzim patří chovatelům. Ve druhém říjnovém týdnu mohli v jednotlivých expozicích vidět, nejen kam se ubírá domácí šlechtění prasat a skotu, ale na nákupních trzích beránků a kozlíků koupit i plemenný materiál.

Letošní expozice skotu a prasat byla v režii královéhradecké akciové společnosti Chovservis. Zatímco předvedené jalovice a krávy českého strakatého, holštýnského a jerseyského plemene pocházely z jediného podniku školního statku SOŠ Poděbrady, prasata mateřských a otcovských plemen a linií reprezentovala úroveň chovu pěti podniků. Výstavu malých přežvýkavců zajistil Svaz chovatelů ovcí a koz.
Přehlídka prasat
Přehlídku hospodářských zvířat na lysském výstavišti stejně jako každý rok zahajovala prasata. Postupně do předvadiště přišli tři kanci plemen české bílé ušlechtilé (ČBU), česká landrase (ČL) a pietrain (Pn), které doplnil zástupce hybridní linie SL 38 (D x Pn). Představitelky samičího pohlaví zastoupily plemenné prasničky ČBU, ČL a F1 generace (ČBU x ČL). Komentář k předváděným prasatům byl v podání hlavního šlechtitele zmiňované východočeské firmy Ing. Miroslava Koláře. Vyzdvihl připravenost předvedených zvířat a za náročnou a příkladnou práci předal ocenění všem zúčastněným chovatelům.
Sedmiměsíčním plemenným kancem Fandy 38 českého bílého ušlechtilého, který v ukazatelích vlastní užitkovosti dosahoval průměrného přírůstku 732 g (1276 v testu), 0,78 cm výšky hřbetního tuku a 64,5% podílu libového masa se prezentovala Zemědělská společnost Luže, a. s. Uvedená akciovka mimo kanečka mateřských plemen představila ještě desetiměsíčního plemeníka SL 38 s parametry 728 g denního přírůstku (1016 v testu), 0,47 cm výšky hřbetního tuku a 67,3 % libového masa. Z nukleového šlechtitelského chovu Chotěnov ZD Dolní Újezd pocházel desetiměsíční plemeník ČL. Potomek po kanci LAM 26 a matce po plemeníkovi AFN 26 vykazoval vlastní užitkovost na úrovni 903 g denního přírůstku (1324 v testu), 0,93 cm výšky hřbetního tuku a 61,6 % libového masa. Poslední předvedený kanec plemene pietrain pocházel ze šlechtitelského chovu akciové společnosti Agro Slatiny. Zástupce otcovských plemen narozený 2. 2. 2009 po plemeníkovi NTT 21 a matce po PKK 28 vykazoval přírůstek 689 g (1127 v testu), 0,54 cm výšky hřbetního tuku a 67,8% podílu libového masa. Čtyřčlenné skupiny chovných prasniček ČBU a F1 generace (ČBU x ČL) do Lysé přivezl chovatel Ing. Karel Horák ze Žehuně. Plemenné prasničky ČL pocházely z nukleového šlechtitelského chovu Velehrádek Ing. Janečka.

Expozice skotu
Na rozdíl od předcházejících ročníků výstavy Náš chov letošní expozici skotu zajišťovala akciová společnost Chovservis. „Prakticky na poslední chvíli jsme byli Výstavištěm Lysá nad Labem požádáni, zda bychom připravili také expozici skotu. Ve složité situaci nám vyšla vstříc Střední odborná škola v Poděbradech, která nám ze svého školního statku poskytla jak zvířata, tak předváděče,“ uvedla odborná poradkyně akciové společnosti Ing. Monika Rothová Jako první se v předvadišti představily jalovice a kráva českého strakatého plemene. Podle komentáře Rothové byla všechna zvířata typickými představitelkami tohoto kombinovaného plemene. Předvedená plemenice po otci HG-109 narozená 30. 1. 2003 dosáhla maximální užitkovosti na třetí laktaci, kdy dokázala vyprodukovat 9254 kg mléka při složkách 3,97 % tuku a 3,38 % bílkovin. „To je vysoko nad průměrnou užitkovostí červernostrakaté (????) populace jež nedosahuje 6500 kg mléka za normovanou laktaci,“ vyzdvihla moderátorka.
Jerseyské plemeno reprezentovala roční jalovička po býkovi DJ Michel JMA-001. Kolekci holštýnského skotu tvořilo šest jalovic (dvě byly po býcích Marlon NXA-593 a Jammer NXA-458 a dále po otcích Eldorádo NEB-921, Dolman NXA-544) a desetiletá dojnice s ušním číslem 102915108. „Nejstarší kráva v předvadišti, která je jednou z rekordmanek poděbradského školního statku, ukončila již osmou laktaci a její celoživotní užitkovost přesáhla 70 tisíc kg mléka. Je dcerou po francouzském býkovi May Be, jehož potomstvo vyniká velkým rámcem, vysokou mléčnou produkcí a zejména pak utvářením exteriéru, což zaručuje i požadovanou dlouhověkost chovaných zvířat,“ doplnila Rothová.

Přehlídka aukčních beránků a kozlíků
S trochou nadsázky by se dalo říci, že čtrnáctou výstavu Náš chov zachraňovali ovčáci. Vždyť jejich expozice ovcí a koz byla sestavena ze stovky zvířat, a to 78 ovcí šestnácti plemen a dvaadvaceti koz pěti plemen. Z plemen ovcí s masnou užitkovostí byli předvedeni suffolk, oxford down, charollais, clun forest, německá černohlavá, blue de Maine a texel, z kombinovaných merinolandschaf, romney, bílá alpská, zwartbles, mléčná plemena reprezentovala východofríská ovce, plodná romanovská ovce a konečně zájmová vřesová, kamerunská a oussantská.
Kozy pěti plemen reprezentovaly mléčný (anglonubijská, bílá a hnědá krátkosrstá) a masný užitkový typ (burská). Prezentovaná zakrslá holandská koza se u nás řadí mezi zájmová plemena.
Stejně jako loni byla součástí výstavy i klasifikace aukčních beránků a kozlíků. Rozdíl byl jen v tom, že mimo elitní nákupní trh suffolků se bonitovali také mladí plemeníci plemen zwartbles, charollais, texel, romney, ovce vřesová, oxford down a ovce bílá alpská.
„Novinkou letošní výstavy Náš chov je plemeno ovcí clun forest, kolekci tří kusů vystavuje Mgr. Jan Kováč z obce Žďárky. Vystavené kolekce oussantské ovce a zakrslé holandské kozy jsou z prvních domácích chovů s ověřeným původem. Velmi slušně zastoupenou expozici ovcí a koz jsme obohatili o aukční berany a kozly hned několika plemen, které bude bonitovat Dr. Ing. Michal Milerski. Komentáře se ujme předseda svazu Ing. Vít Mareš. Na závěr se budou předávat poháry, a to jak chovatelům za nejlepší oklasifikované beránky a kozlíky, tak za vystavená zvířata, a to v kategorii kolekcí i jednotlivců,“ prozradil zástupce ředitele SCHOK Ing. Richard Konrád.
Šampiónem elitního nákupního trhu suffolků se stal sedmiměsíční beránek č. 38287 linie Hannibal z chovu MVDr. Radka Axmana z Proseče u Skutče. Na druhém místě se umístil beránek č. 44331 linie Captain chovatele Miroslava Diviše z Laz na Strakonicku. Bronzová příčka za beránka číslo 28186 linie Hanibal patřila chovateli Pavlu Sokolovi z Rychnova u Jablonce nad Nisou. V rámci bonitace beránků plemene zwartbles se nejlépe umístil plemeník č. 37475 linie Zoubek chovatele Víta Nováka z Rabštejnské Lhoty. Zmiňovaný chovatel si odnesl ocenění i za druhého nejlepšího aukčního zwartblesského berana (č. 25762, linie Zoubek). Ve stejné kategorii trio nejlepších beránků doplnila Marie Schickerová z Hranice u Nových Hradů plemeníkem č. 46485 linie Zbyslav. Šampionem nákupního trhu ostatních kombinovaných plemen ovcí se stal charollaiský beránek č. 40702 linie Chevalier z chovu Ing. Jaroslava Adama z Chlístova.
Klasifikováno bylo i pět kozlíků, dva burského plemene linie Elmar a tři anglonubijští potomci po plemenících Maoro a Oscar.
Nejlepší kolekci ovcí, a to berana s bahnicí plemene romney představil Pavel Sokol. Za ním se umístili Lenka Benešová z Brocna s beranem a bahnicemi oussantských ovcí a hrusický chovatel Pavel Vávra, který předvedl jehnice plemene texel francouzského typu. V kategorii jednotlivců se odborné komisi nejvíce líbila bahnice plemene merinolanschaf chovatele Jana Macků ze Cvrčovic. V kategorii koz byla nejlepší kolekce Jiřího Švandy z Veleně, který se prezentoval zakrslou holandskou. O příčku níže se s kolekcí plemene hnědá krátkosrstá umístil Pavel Kubeš z Horního Újezda u Svitav. Kozou výstavy byla vyhlášená koza hnědá krátkosrstá Josefa Pulíčka z Pěnčína u Jablonce nad Nisou.

Klíčové informace:
– V pořadí čtrnáctá výstava Náš chov proběhla na výstavišti v Lysé nad Labem ve dnech od 8. do 11. října.
– V rámci expozic hospodářských zvířat byly představeny tři plemena skotu, tři plemena a jedna syntetická linie prasat, šestnáct plemen ovcí a pět plemen koz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down