21.10.2016 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V neděli přijeďte do Chuchle

Dostihová sezóna 2016 v Conseq Parku Velká Chuchle skončí tuto neděli. Vrcholem závěrečného programu je tradiční supervytrvalecký test 96. Mercedes-Benz Cena prezidenta (I. k., 3200 m, 400 tis. Kč), završeny budou také všechny populární metropolitní seriály (překážkový Pohár EŽ Praha, Fitmin Cup pro dvouleté české odchovance a Hipospol Cup pro žákovské jezdce) a vyhlášeni budou i tři nejúspěšnější středočeští žokejové v rámci sedmnáctého ročníku žokejského šampionátu Martin Tour Cup. Celkem se uskuteční osm dostihů, na startovních listinách je 86 koní a 32 jezdců. Úvodní dostih startuje ve 13 hodin, areál Conseq Parku bude otevřen od 11 hodin.

V bezmála stoleté historii nedělního hlavního dostihu se po jediném čtyřnásobném vítězi Lionelovi (1942-1945) a držitelích hattricků Lyonovi (162-1964) a Lakmusovi (1974-1976) může premiant minulých dvou edicí Aztek stát čtvrtým majitelem tří triumfů. Pětiletý valach trenéra Tomáše Váni, jenž tento dostih vyhrál v letech 1987 a 1995 i jako žokej, před třemi týdny ovládl svou překážkovou premiéru, ale třetí příčkou v zářijové Conseq Velké ceně českého turfu současně prokázal stálý dostatek rovinového umění. V sedle bude mít, stejně jako vloni, specialistu na supervytrvaleckou sezónní derniéru Jiřího Chaloupku, který z posledních dvanácti ročníků získal rovnou polovinu a může vyrovnat sedm vítězství druhého nejúspěšnějšího žokeje této zkoušky Vlastimila Smolíka (rekordmanem je s unikátními deseti prvenstvími Karel Havelka). Reprezentant stáje Dr. Charvát bude ve dvacátém kariérním vystoupení usilovat o desáté vítězství a zřejmě se usadí na čelních pozicích kurzové nabídky, přičemž i tato statistika by mu byla příznivá, neboť z posledních osmi ročníků čtyři vyhrál favorit a čtyři sázková druhá šance.

Hlavním konkurentem mu nepochybně bude o rok mladší valach Icar, jehož žokej Petr Foret vyhrál v letech 2013 a 2014 (s Mister Westminsterem a právě s Aztekem) a jehož trenér Michal Lisek a majitel DS Pegas by se do listiny vítězů zapsali poprvé, který v loňském ročníku finišoval třetí, avšak letos vyhrál Conseq Velkou cenu českého turfu a bral bronz v EJC Long (za zde nepřítomným duem Always on Sunday a Meandre). O dvě a půl délky čtvrtý tam za ním skončil poctivý šestiletý Fernando (ž. Rája, tr. Haris, Dostihová stáj Sedrik), který se z posledních čtrnácti startů jen jednou nevešel mezi pět nejlepších, dvakrát i zvítězil a v loňské Ceně prezidenta byl pátý.

Značnou pozornost si nepochybně zaslouží také místní novic, čtyřletý valach stáje Monte Negro Intisari, který letos absolvoval v Irsku pět vytrvaleckých handicapů, jednou vyhrál, jednou byl druhý a přicestoval s vysokým tamním ratingem 100 liber (po přepočtu do české klasifikace cca 90 kg). V Leopardstownu účinkoval ještě před šesti týdny a jestliže se na Valašsku u trenéra Radka Holčáka dobře aklimatizoval, může mít slovenský šampión Jaroslav Línek v jeho sedle dost dobrou šanci získat po nedávném EJC Million s rakouským Pretorianem další pražský jedničkový úspěch.

Velmi kvalitní formu letos má pětiletá vytrvalkyně Lužnice (ž. Verner, tr. Tajmr, Strojírna Litvínov), která po dvou letních karlovarských triumfech překvapivě získala těsné druhé místo v Conseq Velké ceně českého turfu. V EJC Long už se jí tolik nevedlo a docválala šestá, zde ji na start doprovodí čtyřletá stájová kolegyně Santin (ž. Korečková), jež se dlouho nedokázala prosadit naplno, ale letos na podzim vyhrála dva supervytrvalecké testíky – sice jen čtvrté kategorie, nicméně ten pražský ve velice slušném čase a následný karlovarský se suverénním náskokem třinácti délek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down