23.03.2017 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Včelařství chybí mladí chovatelé

Konkurence levného medu dováženého zejména z Číny, zvyšující se náklady, škůdci a nákazy včelstev, zhoršující se prostředí, používání pesticidů a také stárnutí chovatelů a malý zájem mladých trápí mimo jiné evropské včelařství. Přesto se počet včelstev v poslední době zvyšuje. Patrně i díky podpůrným programům i pomalu se rozvíjejícímu profesionálnímu včelaření.

Včelařství souvisí ze všech oblastí spadajících pod zemědělství a lesnictví nejvíce s péčí o životní prostředí. Přestože včely nejsou jedinými opylovači, bez jejich činnosti by se většina kulturních i divoce rostoucích rostlin neobešla. Odpovídá tomu i odhad ročního přínosu včelařství pro unii ve výši 22 miliard eur, přičemž prodej medu poskytuje jen 153 milionů eur.

O stavu evropského včelařství a o realizaci příslušných podpůrných opatření se snaží referovat zpráva určená Evropskému parlamentu a radě, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila Evropská komise (EK) v prosinci minulého roku (dále zpráva EK). Vypracování této zprávy každé tři roky ukládá komisi nařízení č. 1308/2013, jímž se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty. Stav oboru v unii dokreslují Situační a výhledová zpráva Včely 2015 z Ministestva zemědělství ČR (dále situační zpráva), tržní informace EK Honey Market Presentation (dále tržní informace) a internetové stránky Českého svazu včelařů (ČSV).

Podobně jako u některých jiných zemědělských komodit se včelařský rok nekryje s rokem kalendářním. Nyní probíhá poslední včelařský rok, který začal 1. září a skončí 31. srpna následujícího kalendářního roku. Počínaje včelařským rokem 2017/2018 se toto období posune a bude od 1. srpna do 31. července.*

 

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 3/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down