25.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ve Zvíkově mají hospodaření v krvi

V obci Zvíkov u Českých Budějovic žije rodina Tájkových už stovky let a prakticky po celou dobu, se pokud mohli, věnovali zemědělství. Jaroslav Tájek spolu s manželkou jsou zatím poslední sedláci v řadě. Jestli bude v hospodaření pokračovat některé z jejich pěti dětí, je zatím otázkou.

V éře socialismu hospodařilo na pozemcích místní jednotné zemědělské družstvo. Po revoluci, hned jak to bylo možné, získali Tájkovi zpět 18 hektarů zemědělské půdy a několik dojnic. Z původního plánu na dojené stádo sešlo ve chvíli, kdy se chovatelé seznámili s plemenem charolais.

Tájkovi začali na dojené stádo připouštět masné býky plemene charolais. Poté v roce 2000 zakoupili první jalovice a také prvního plemenného býka, v ZD Pozovice. Následoval nákup jalovic z Francie, jak podotýká chovatel, hlavně kvůli eliminaci možné příbuznosti zvířat. Bílé stádo na zelené louce, jak si chovatelé vysnili, se tak pomalu začalo stávat skutečností.

„Před několika lety se ale trh změnil, plemeno charolais se díky intenzivnímu způsobu chovu stalo méně žádané. Zároveň se do České republiky dostávala další masná plemena skotu, která se nám zalíbila,“ komentuje chovatel důvod, proč kromě bílých krav na pastvinách okolo Zvíkova najdeme i další barvy – plemena limousin, parthenaise a salers.

Aktuálně Tájkovi chovají zhruba 70 matek plemene charolais, 15 limousinek, a po pěti plemen parthenaise a salers. Ve stádě je dále zhruba 130 kříženek.

 

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihočeský kraj

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down