22.02.2022 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Venkovní chov drůbeže bez omezení

S ohledem na stabilizaci nákazové situace ohledně vysoce patogenní aviární influenzy v České republice i v zahraničí, Státní veterinární správa zrušila plošná mimořádná veterinární opatření ze závěru listopadu loňského roku. Chovatelé tak mohou chovat drůbež ve venkovních prostorech bez omezení.

V loňském roce bylo v České republice potvrzeno rekordních 48 ohnisek HPAI (47 v chovech drůbeže a jedno ohnisko u ptáků držených v zajetí) subtypů H5N8 a H5N1, který je přenosný i na člověka. V ohniscích muselo být utraceno více než 330 tisíc kusů drůbeže a dalších ptáků. Letos bylo referenční laboratoří potvrzeno osm ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže. Nákaza byla potvrzena také u volně žijících vodních ptáků, konkrétně u labutí, ve dvou krajích. Pokud jde o aktuální nákazovou situaci v Evropě, v lednu bylo potvrzeno celkem 323 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky HPAI v chovech drůbeže. Většina, respektive 250 ohnisek bylo potvrzeno ve Francii, kde aviární influenza řádila v chovech kachen ve výkrmu. Od února lze pozorovat zlepšení nákazové situace ptačí chřipky v chovech drůbeže, kdy bylo potvrzeno 62 ohnisek (z nichž nejvíce připadá na Francii). V zemích sousedících s Českou republikou je situace v chovech drůbeže stabilní.

„Prevence zavlečení nákazy do chovu drůbeže spočívá zejména v ochraně před kontaktem s volně žijícími ptáky. Jedná se především o zasíťování oken a větracích otvorů, zastřešení nebo úplné omezení výběhů,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád a dodal: „Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva.“

V komerčních chovech jsou nedílnou součástí opatření minimalizujících riziko zavlečení nákazy také zákaz vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázové naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu. Důležité je také vést řádnou evidenci o chovu drůbeže (úhyny, přesuny, veterinární zákroky), která by v případě zvýšeného úhynu či při snížení  užitkovosti ptáků, ale i kvůli jiným příznakům hromadného onemocnění, usnadnila rozhodování místně příslušné krajské veterinární správy ohledně přijetí účinných ochranných opatření.*

Zákaz chovu drůbeže ve venkovních výbězích platil od listopadu loňského roku
Zejména pro plemenné husy je pastva základní součástí běžné výživy
V zájmových chovech se využívá příznivých účinků pastvy také při odchovu kuřic
Pastva, slunce, vzduch - to vše má drůbež při pobytu ve venkovních výbězích

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down