Státní veterinární správa podle veterinárního zákona a zákona o potravinách kontroluje téměř 7300 podniků, respektive bezmála 10 500 provozů, kde se získávají, vyrábějí, zpracovávají, ošetřují, balí, skladují, přepravují a prodávají živočišné produkty. Jedná se zejména o jatky, bourárny, porcovny, výrobny masných výrobků, mlékárny, výrobny mléčných výrobků, mléčnice, třídírny vajec, výrobny vaječných výrobků, zařízení pro nakládání se zvěřinou, zařízení pro uchování těl ulovené volně žijící zvěře, zpracovny ryb, medu, mísírny krmiv a asanační podniky.
Kontrolní veterinární činnost zahrnuje stálý veterinární dozor, dále veterinární kontroly a audity.
Stálý veterinární dozor probíhá za stálé přítomnosti veterinárních lékařů na jatkách, kde se prohlížejí jatečná zvířata a maso, ale i na velkých bourárnách/porcovnách při jatkách, ve velkých mlékárnách a asanačních podnicích.
V ostatních podnicích se pod veterinárním dozorem provádějí veterinární kontroly, jejichž naplánovaná frekvence vychází z analýzy rizika daného podniku. Dále sem spadají i kontroly neplánované, a to na základě podnětu jiného dozorového orgánu, podnětu spotřebitele nebo hlášení systémem rychlého varování (RASFF).
Kromě plánovaných kontrol se ve schválených podnicích provádí audity. Audity určených zpracovatelských podniků se udělují podle předem stanovených plánů krajských veterinárních správ na základě analýzy rizika. Všichni vedoucí auditorských týmů jsou proškoleni. Audity vycházejí z metodiky schválené Státní veterinární správou ČR, a to včetně vyhodnocení a závěrů auditů.*
Více se dočtete v článku MVDr. Lenky Sedláčkové z odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví SVS, který najdete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.