04.04.2013 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více než pět set hlav v režimu bio

Koza bílá krátkosrstá patří mezi v České republice nejrozšířenější plemena koz. Jako jedno z původních plemen je také zařazena mezi tzv. genetické zdroje. Chová se především pro svoji vysokou mléčnou užitkovost. Dalším ekonomicky významným znakem je vysoká a stabilní reprodukční výkonnost. Jedno z největších dojených stád najdeme na Vysočině, v malebné obci jménem Ratibořice.
Vznik dvora, kde nyní hospodaří manželé Dobrovolní spolu se synem Matějem Pastrňákem se datuje do počátku 19. století. Novodobá historie farmy se začala psát v roce 1992, kdy převzal značně zdevastovaný statek do svého vlastnictví dědic posledního majitele. Dnes BIOFARMA DoRa, s. r. o., hospodaří v režimu ekologického zemědělství. Aktuálně chová zhruba 550 koz, převážně bílých krátkosrstých, a také přiblližně 30 ovcí.
Všechny výrobky biofarmy se dají zakoupit nejen v místním obchůdku, ale také v síti prodejen se zdravou výživou na Vysočině a v hlavním městě. Jak říká Matěj Pastrňák, hlad po kozích produktech z jejich farmy trochu poklesl: „Ne že bychom měli problémy s odbytem, co vyrobíme také prodáme, ale prozatím nezvyšujeme stavy koz. Na trh se oproti minulému období dostává více výrobků z menších mlékáren, ať už z kozího nebo z kravského mléka – konkurence v tomto oboru vzrostla. Navíc se nijak významně nezvyšuje procento spotřebitelů, kteří jsou schopni a ochotni si za kvalitní potraviny připlatit. Věřím ale, že je to pouze dočasný stav,“ konstatuje farmář.

Více informací si můžete přečíst ve Farmáři a v Zemědělci

Na přiložených videích se podívejte na bleskový nástup do dojírny a na malá kůzlata

http://youtu.be/ZMGbCzCt5Yg

http://youtu.be/cW7njrFtxfI

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down