11.10.2019 | 03:10
Autor:
Kategorie:

Mezi francouzskými se plemeno aberdeen angus neztratilo

Zhruba tucet francouzských chovatelů plemene aberdeen angus spojilo své síly, a aby zajistili čistokrevnou plemenitbu, zasadili se o vznik francouzského Sdružení – asociace chovatelů aberdeen angus (AAAF). Asociace byla založena v roce 2018. Předpokládá se, že v celé Francii je zhruba 130–150 chovatelů aberdeen angusů. Sám předseda asociace Jerome Curt má základní stádo sta krav v departementu Ain v regionu Auvergne-Rhône-Alpes.

Návštěvníci Sommetu, zejména ti francouzští se dozvěděli, že plemeno je odolné, snadno přizpůsobitelné, nenáročné a velmi rané. Zvládá jak vlhké zimy, tak horká léta. Krávy mají snadné porody, vynikající mateřské vlastnosti a dobrou mléčnost, což zajišťuje dobrý růst telat, která jsou po narození velmi životaschopná. Abeerden angus je otužilý, a proto je možné ho krmit jedinečným a přirozeným krmivem –  trávou. Navíc plemeno produkuje chutné maso, jemně mramorované, a pro dobrou, jemnou kostru má výbornou jatečnou výtěžnost.

Tyto informace získali návštěvníci veletrhu Sommet de l'Elevage, kteří zavítali do haly masného skotu a přišli se zeptat na černé krávy, které letos na výstavě viděli poprvé.

Býka Piot917 (nar. 28. 3. 2017 ve Velké Británii) s hmotností 960 kg přivezli z GAEC de Charmeil z departementu Loire v regionu Rhône-Alpes. Tam hospodaří na 140 ha v ekologickém zemědělství a kromě 65 montbeliardek mají 20 krav plemene abeerden angus. Krávu Lyre d´Art (nar. 5. 10. 2015) o hmotnosti 636 kg s jejím letošním teletem Puma (nar. 29. 7. 2019) přivezli z chovu SCEA Warzee, z Artaise-le-Vivier v regionu Ardennes v severní Francii, kde chovají 70 krav aberdeen angus, mají čtyři plemenné býky, jejich telata a jalovice.*

Další informace z návštěvy veletrhu si přečtete v časopisu Náš chov a týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down