24.06.2021 | 06:06
Autor:
Kategorie:

Silážní liga – soutěž objemných krmiv

Ve středu 23. června proběhl první, resp. nultý ročník projektu Silážní liga, který pořádala firma ACE Agro. Odborná komise hodnotila konzervovaná krmiva a stanovila pořadí tří nejlepších produktů. Akce se konala v prostorách Oddělaní výživy zvířat a pícninářství Mendelovy univerzity v Brně.

Silážní liga je projekt, jehož cílem je porovnávat objemná krmiva, ale i vzdělávat a diskutovat v oblasti jejich výroby. Mottem porovnání objemných krmiv vyrobených v chovech dojnic je jejich zlepšení na základě inspirace od jiných výrobců i rad ze strany krmivářských odborníků. Letos byla Silážní liga vyhlášena pro travní senáž, jetelovou senáž, vojtěškovou senáž a kukuřičnou siláž. Přestože mají podniky rozdílné podmínky z pohledu nadmořské výšky i z hlediska počasí, požadavky na kvalitu objemných krmiv pro dojnice jsou všude stejné.

Projekt má za cíl posunout hranice poznání výroby objemných krmiv, sdílet postupy výroby i analýzy a možnost porovnat svá objemná krmiva s těmi nejlepšími a inspirovat se, jak se zlepšit ve výrobě objemů na farmě.

AC Agro s. r. o. je česká krmivářská firma, která nabízí praktický servis pro výrobce krmiv, unikátní systém kontroly kvality krmiv, originální fólie i management vybírání siláže i biologické konzervanty do siláží s bakteriemi mléčného kvašení.

Členy odborné komise, která hodnotila a bodovala krmiva, byla Ing. Patricie Kolářová (Nutrition of Animals, s r. o.), Ing. Daniel Šustek (živočišná výroba – zootechnik RS Lesonice) a prof. MVDr. Ing. Petr Doležal, CSc. (Ústav výživy zvířat a pícninářství, Mendelova univerzita Brno). Každý z nich bodoval tři nejlepší slepé vzorky siláží a vybral šampióna – nejlepší krmivo v každé kategorii. Přitom ke každému vzorku byl přiložen výsledek z analytické laboratoře EMPLA AG spol. s r. o.

Ing. Michal Křivka (jednatel společnosti ACE Agro s. r. o.) potom vyhlásil výsledky i se jménay farem, ze kterých byly odebrány vzorky krmiva.

Součástí akce byla rovněž diskuse o tom, která a jak kvalitní krmiva jsou nejlepší pro dojnice i mladý skot – jalovice.

Výsledky budou vyvěšeny také na stránkách www.silazni-liga.cz. O výsledcích a celé soutěži bude též informovat vydavatelství Profi Press s. r. o. ve svých periodikách Náš chov, Zemědělec a na webových stránkách.*

Podrobněji o projektu v časopisech Náš chov a týdeníku Zemědělec, Krmivářství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down