26.09.2019 | 03:09
Autor:
Kategorie:

Stá farma s dojicími roboty

Tradiční faremní den firmy Agropartner se v úterý 24. září tentokrát konal na farmě v Drhovech ZD Nečín. V současné době v nové stáji se 440 dojnicemi českého strakatého skotu pracují tři dojicí roboty Lely Astronaut A4 (třetí byl spuštěn letos v červnu) a připraveno je místo pro čtvrtý. Takže v každé polovině stáje oddělené krmným stolem budou dva roboty v sérii. Kromě toho stejná firma na farmu dodala i chladicí tank na mléko Lely Nautilus, boxové zábrany, branky, mléčnou lávku, rolovací příčky, hřebenovou větrací štěrbinu, napájecí žlaby, zásobník na krmnou směs i čerpadlo na kejdu.

Na stavbě nové produkční stáje se zásadní měrou stáje se podílela firma S.O.K. stavební. Jde o železobetonovou samonosnou stavbu, speciální senzory hlídají teplotu a klima i proudění vzduchu, a tak se zatahují nebo stahují rolety na bočních stěnách. Mléčná farma Drhovy byla uvedena do provozu v letošním roce. Ještě stále se celá farma bude budovat, dosud vznikla nová produkční stájí, mléčnice a nové jsou i jímky.

Krávy dojené robotem dojí v současnosti denně průměrně 24–25 kg mléka a robot navštíví asi 2,8krát za 24 hodin, prvotelky mají průměrný denní nádoj 23–25 kg mléka a do robotu chodí 2,9krát za den.

Jedním z bodů programu faremního dne byla prezentace hostů. Účastníky pozdravili Ing. Tomáš Hrůša (Agropartner), Ing. Martin Lev (místopředseda zemědělského svazu ČR), jednatel společnosti S.O.K. Stavební Marek Brabenec, své prezentace si připravili zástupci pojišťovny Respekt, Erste leasing a Agroteam CZ. Vystoupil také zahraniční host, Norbert van Hemert z Nizozemska, regionální ředitel NCEE Lely Holding pro severské země a východní Evropu.

O tom, jak se měnila koncepce farmy a jak postupovala stavba produkční stáje, hovořil Jan Koukolíček.

Dalším bodem programu byla komentovaná prohlídka stáje. Manažer prodeje firmy S.O.K. stavební Jiří Paseka popisoval stájové technologie a prvky, na kterých se firma podílela a funkci dojicích robotů a využití senzorů na obojcích krav vysvětlil Ing. Petr Štrébl z firmy Agropatner.*

 Podrobněji v časopisu Náš chov 11/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down