04.04.2014 | 01:04
Autor:
Kategorie:

Stav fermentace v reálném čase

Ocenění Grand Prix Animal Vetex si z Brna odvezla společnost Nutrivet, s. r. o., z Pohořelic. Ta do soutěže přihlásila produkt s názvem Farm Bolus, jehož výrobcem je společnost eCow. Jeho výhodou je podle ředitele společnosti Nutrivet Ing. Václava Jambora nejen úspora času, ale také zlepšení zdravotního stavu dojnic a možnost operativně přijímat opatření na zlepšení stavu jednotlivých plemenic.

Systém spočívá v měření hodnoty pH a teploty v bachorové tekutině v reálném čase. Bolusy v bachoru zaznamenávají údaje každých 15 minut a jsou funkční až pět měsíců. Zjištěná data jsou stahována pomocí mobilního telefonu do počítače a následně vyhodnocována. V bolusu se zároveň uchovávají po dobu 28 dní.

Na jejich základě může chovatel dávkovat škrob ve směsné krmné dávce, tím ovlivňovat intenzitu fermentačního procesu a hlídat, aby pH nekleslo pod fyziologickou hranici. „Výrazně tak omezí výskyt acidóz v chovu,“ konstatuje Václav Jambor a dodává, že se s pomocí bolusu dají také monitorovat návyky jednotlivých zvířat, například z pohledu příjmu TMR nebo vody.*

 

Více si přečtete v Zemědělci.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down