02.06.2022 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virózy u koní stále překvapují

Pokud jde o viry a virózy, mohli jsme se v posledních letech na vlastní kůži přesvědčit, že nás ještě může mnohé překvapit a ne na vše jsme dostatečně dobře připraveni. Viry jsou celosvětovou hrozbou, a to jak pro člověka, tak i pro zvířata, která jej doprovází. Výzkum a vývoj na poli diagnostiky a prevence bude mít stále co na práci, protože evoluce virů nikdy nekončí.

Chřipkové viry patří mezi hojně rozšířené, více či méně nebezpečné a pravidelně mutující, čímž si rozhodně zasluhují dostatek pozornosti. Koňská chřipka, která v současnosti cirkuluje v Severní Americe a Evropě, je vysoce nakažlivá a pokud je infikovaný kůň přivezen do vnímavé, nevakcinované populace, šíření viru může být vskutku rychlé a zběsilé. Koně často cestují na dlouhé vzdálenosti, ať už na závody či jiné události nebo za chovným účelem, a v minulosti epidemie chřipky narušily nejednu velkou událost a vedly ke značným ekonomickým ztrátám.

V případě viróz je nejlepší prevencí očkování. Vzhledem k evoluci některých virů by měla být účinnost očkovacích látek pravidelně kontrolována a je-li potřeba, provedena jejich úprava. Vakcíny proti chřipce pro koně nebyly aktualizovány více než čtvrt století, a tak vědci z University of Rochester zkusili vyvinout novou živou vakcínu, která se jim jeví jako bezpečná a chránící lépe než stávající vakcíny. Podle Luise Martineze-Sobrido, Ph.D., docenta mikrobiologie a imunologie na University of Rochester Medical Center, je nová vakcína potřebná nejenom k tomu, aby udržela koně zdravé, ale také k ochraně lidí.

Zvířata – včetně koní, prasat a psů – mohou být infikována mnoha chřipkovými viry a mají potenciál stát se významnou součástí evoluce nových kmenů chřipkových virů, které mohou infikovat člověka. Tyto kmeny by mohly být obzvlášť nebezpečné, protože na ně lidský imunitní systém nemá vytvořenou vhodnou reakci. Proaktivní prevence šíření chřipky mezi domestikovanými zvířaty je tedy mimořádně důležitá, protože právě ta jsou nejpravděpodobnějším zdrojem budoucích pandemií šířících se lidskou populací.

Martinez-Sobrido a vedoucí práce Laura Rodriguez ve svých dokumentech popisovali novou živou atenuovanou vakcínu, která je aplikována ve formě nosního spreje. Předchozí výzkum – včetně studií vedených na University of Rochester – ukázaly, že živé oslabené vakcíny, vyrobené z živého chřipkového viru, který je utlumený natolik, aby nedokázal způsobit chřipku, poskytují lepší imunitní reakci a delší dobu ochrany než vakcíny, které obsahují inaktivovaný virus.

S využitím techniky genového inženýrství nazvané reverzní genetika byla vytvořena nová živá atenuovaná vakcína navržená tak, aby se replikovala a generovala imunitní reakci v nosní dutině, kudy chřipkový virus vstupuje do koňského organismu, ale ne v plicích, kde replikace viru může způsobit onemocnění. Hlavním cílem je zastavit virus již při vstupu do organismu a zabránit jeho uchycení v dýchacím traktu koně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down