13.02.2022 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlci opět v hlavní roli

Farma Beskydy se nachází v podhorské vesnici Bystřice nad Olší. Obhospodařovaná výměra 18 ha pastvin slouží výhradně extenzivnímu chovu malých a velkých přežvýkavců. Podhorská oblast Slezských Beskyd však poskytuje útočiště také vlkům, kteří na zvířata chovaná na uvedené farmě opakovaně zaútočili.

Zakladatelé farmy Ing. Roman Cieslar a jeho přítelkyně Anna Trlifajová hospodaří od roku2000 se záměrem obnovit pastevectví a šetrný způsob hospodaření na obnovu krajiny a udržení biodiverzity v regionu. Za tím účelem jsme založili chov ovcí. Začínali se suffolky, které od roku 2010 nahradili shetlandskými ovcemi. Aktuálně evidují čistokrevné stádo okolo čtyřiceti kusů v zastoupení třiceti bahnic, pěti jehnic, čtyř plemenných beranů a tří aukčních beránků, kteří čekají na zařazení do chovu. Vedle ovcí jsou na farmě ještě dvě kozy – bílá a hnědá krátkosrstá a v pastevní sezóně se zde pasou zástavová telata. Poslední čtyři roky jsou hospodářská zvířata v doprovodu pasteveckých psů.

„Vlci působí v chovech velké hospodářské škody a psychickou újmu samotným chovatelům. Na naší farmě došlo ke dvěma útokům vlků, přišli jsme o čtyři jehňata a měli jsme poraněné dvě plemenné ovce. K zamezení dalších škod jsme proto zahájili kroky k vytvoření pasivní i aktivní ochrany chovaných zvířat. V první řadě jsme pořídili chovnou fenu a psa plemene podhalaňský ovčák, což byl velmi radikální krok, který nám přinesl okamžitou úlevu. Ale i klid na duši, když jsme viděli, jak majestátní psi perfektně vykonávali svěřenou práci. V rámci posílení ochrany stáda jsme dále zakoupili systém Fencee pro řízení a měření elektrických ohradníků od českého výrobce VNT electronics. Dalším opatřením bylo zavírání zvířat na noc do zabezpečené ohrady,“ uvedl Ing. Roman Cieslar.*

Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov

Podhorská oblast Slezských Beskyd poskytuje vlkům ideální útočiště
Foto Tom Jůnek
Ing. Roman Cieslar s fenkou Larou
Lara se svými štěňaty
Podhalaňští ovčáci jsou velmi otužilí
Na farmě Beskydy se zaměřují na chov shetlandských ovcí

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down