Vliv chovného prostředí na kvalitu mléka, resp. četnost výskytu mastitid

Z četných šetření autora v českých chovech vysokoužitkových dojnic, vyplynula řada poznatků o tom, že v současnosti se zaznamenává zvýšená incidence hlavních produkčních chorob. Jedná se především o vyšší četnost výskytu mastitid, kulhání, resp. chorob končetin, včetně horší reprodukční užitkovosti. Na všech těchto chorobách se velice dramaticky podílí nevhodné chovné prostředí, způsobené nízkou úrovní hygieny, neadekvátní technologií, nedůsledným managementem, nepoučeností personálu, provozní slepotou atd.

Podrobnější analýza naznačuje, že hlavním faktorem, který nejvíce ovlivňuje ekonomiku produkce a je nejen vysoce náročný na léčení, ale i na ošetřovatelskou péči, jsou mastitidy! Na první pohled je zřejmé, že jejich výskyt je ovlivněn velice složitými multifaktoriálními vlivy.

V tomto textu zohlední pouze vlivy vnější, a to působení chovného prostředí a člověka – chovatele,  vliv dojírny a dojení, vliv lože, odklizu mrvy a kejdy, tepelného stresu, kulhání krav a faremního managementu.*

Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc.

Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down