08.04.2022 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv stresu a nepohody na drůbež

Welfare je v chovech hospodářských zvířat na předních příčkách zájmu snad všech skupin, které mají co do činění s potravinami živočišného původu. O kvalitu a důstojnost životního prostoru se zajímají nejenom aktivisté, ale i řada vědců, kteří sledují jeho vliv nejenom na kvalitu života chovaných zvířat, ale i na kvalitu výsledných produktů.

 Chovy drůbeže zažívají v posledních letech velké změny – zákaz klecových chovů, zákaz krmných antibiotik, snižování koncentrace zvířat, otevírání hal… V některých zemích jsou sporné technologie již téměř eliminovány, v jiných je přechod podstatně pomalejší. S těmito trendy se musí vyrovnat nejenom chovatelé, ale i obchodníci a spotřebitelé. S větším komfortem pro zvířata bývají spojeny vyšší náklady na technologie i krmiva. Chovatelé se musí vypořádat s odlišnými požadavky na zoohygienu, hledat alternativy k regulovaným léčivům či krmným doplňkům. Obchodníci a spotřebitelé musí zvládnout nárůst cen. Zvířata si bohatší prostředí obvykle užívají, i když třeba u brojlerových kuřat nebývá jejich život zrovna dlouhý. Nicméně, málokdy se podaří vytvořit zcela dokonalé prostředí, a tak je dobré vědět, jakým způsobem dávají zvířata najevo své nepohodlí. Jednou z možností je naslouchání jejich zvukovým projevům.

Jeden z britských výzkumů naznačil, že by mohla existovat vcelku jednoduchá a levná metoda, při níž je nasloucháno zvukovým projevům kuřat, která může přispět k tomu, aby se problémy s jejich welfare začaly řešit již krátce po jejich vzniku.

Vycházeli z předpokladu, podle něhož kuřata, která se v přirozeném prostředí dostanou do situace, v níž se cítí nepříjemně či nejistě, začnou přivolávat kvočnu hlasitými a výraznými zvuky, které by se daly nazvat „tísňovým voláním“.

V komerčních chovech drůbeže jsou čerstvě vylíhnutá kuřata chována v tisícihlavých skupinách. Tým vědců z Velké Británie zabývajících se hodnocením welfare a chováním zvířat v různých chovatelských systémech shromáždil akustické záznamy v takových 12 typických hejnech s 25 tisícovkami kuřat a provedl jejich analýzu. Na studii publikované v Journal of the Royal Society Interface pracovali vědci z University of Plymouth, University of Roehampton, Scotland´s Rural College (SRUC) a Newcastle University. Financování zajistili Biotechnology and Biological Sciences Research Council v partnerství s Greengage Lighting Ltd v rámci Innovate UK. Ve své studii vědci demonstrovali, že toto tzv. tísňové volání lze jasně odlišit od ostatních zvuků, jakých je v takové hale a v jejím okolí víc než dost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down