10.03.2016 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv sucha na porosty krmného šťovíku

Je obecně známo, že průběh počasí v roce 2015 se vyznačoval extrémním suchem, provázeným vysokými teplotami. Během letních měsíců se vyskytlo nejvíce tropických dnů za celé období meteorologického sledování atmosférických srážek a teplot v České republice. To se samozřejmě odrazilo na vegetaci řady zemědělských plodin, včetně krmných pícnin.

Pouze druhy, které byly začátkem léta již v závěru vegetace a přirozeně dosychaly, nebyly význačně poškozeny a v některých lokalitách dosáhly dobrých výsledků. To se týkalo například obilovin, především ozimů.
Běžně známé krmné plodiny s delší vegetační dobou, včetně víceletých a vytrvalých pícnin byly suchem a horkem na většině území ČR velmi silně poškozeny. Jedná se jak o víceleté pícniny, jako např. o vojtěšku nebo jetele, tak i o trvalé travní porosty (TTP). Většinou byly poškozeny tak, že ani začátkem podzimu, kde se srážky začaly vyskytovat a teploty se zmírnily, se jejich vegetace obecně nijak nezlepšila. Na mnoha místech byly tímto extrémním počasím poškozeny především kukuřice, které jsou nyní základem krmné píce, i zdrojem surovin pro bioplynové stanice. Nejhorší byla situace na jižní Moravě, nebo v Polabí, zvláště na lehčích půdách se slabou vododržností ornice. Tyto porosty zasychaly již během léta a mnohde se sklízely zcela suché již v srpnu. Svědčí o tom například obr. 1, pořízený 9. 10. 2015 na jihu Moravy, kde byl porost kukuřice již zcela suchý a rostliny dosahovaly v průměru jen něco přes 0,5 m, což je oproti obvyklému vzrůstu zcela nedostatečné.*
Více si přečtete v únorovém Farmáři

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down