Vliv tepelného stresu na vývoj telete

Tepelný stres matky má celoživotní negativní vliv na potomstvo, který není možné ovlivnit ani zlepšením managementu odchovu telat, proto je nutné jej omezovat účinnými metodami ochlazování již v době březosti, a zvláště potom v době stání na sucho.

Tepelný stres dojeného skotu negativně ovlivňuje celý produkční cyklus dojnic. Stává se jedním z nejvážnějších problémů, kterým musí chovatelé čelit v důsledku globálního zvyšování teploty a intenzifikace chovu.

Tepelný stres matky má celoživotně negativní vliv na potomstvo
Tepelný stres matky má celoživotně negativní vliv na potomstvo

Poměrně krátké období tepelného stresu v pozdní březosti má zásadní vliv na zdraví, růst a konečnou užitkovost telat. Proto je důležité zaměřit pozornost na omezení tepelného stresu i u krav stojících na sucho, aby se zabránilo negativním účinkům na jejich telata. Ochlazování tepelně stresovaných suchostojných krav je přínosné nejen pro udržení metabolické rovnováhy na začátku laktace, ale zároveň zajišťuje správný vývoj plodu a minimalizuje jeho negativní účinky na organismus telete.

Prevence tepelného stresu

Ke zmírnění tepelného stresu krav se běžně používají pokročilé technologie odvádějící produkované teplo. Jednak prostřednictvím ventilátorů ochlazujících vzduch nebo vodou, kterou se buď ochlazují přímo zvířata – tzv. skrápění nebo se ochlazuje vzduch – mlžení.  Zavedení intenzivního ochlazování dojnic minimalizuje ztrátu užitkovosti, což je pro chovatele spojeno s významnou ekonomickou návratností. U krav stojících na sucho současně minimalizuje negativní účinky tepelného stresu na vývoj, růst a zdraví telat, stejně jako na jejich budoucí produkci a reprodukci, včetně prodloužení dlouhověkosti.

Více se dočtete v článku Ing. Gabriely Malé, Ph.D., a doc. MVDr. Pavla Nováka, CSc., který najdete v červnovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down