19.11.2023 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv výživy v období okolo porodu

V listopadu se na svou místech České republiky uskutečnil druhý modul semináře tzv. Tour 100 000, aneb Jak dosáhnout a udržet vynikající zdraví vemene a vysokou užitkovost, které uspořádaly společnosti Eurofarm Systems a Sano – Moderní výživa zvířat. Dr. Norbert Göres ze společnosti Sano se věnoval výživě v době stání na sucho a okoloporodním období.

Jako klíčové vidí období zaprahlosti i zástupce společnosti Sano Dr. Norbert Göres. Ve své prezentaci jej přirovnal k „přestávce v boxech“, která napomáhá co nejlépe zvládnout závod, tedy následující laktaci.

„Okolo porodu je pro plemenici stresující období. Klesá příjem energie i sušiny, ale už začíná tvorba mléka a kráva se dostává do negativní energetické bilance, která je do určité míry fyziologickým jevem. Nesmí se ale „zvrhnout,“ uvedl Dr. Göres.

Výživa v období stání na sucho může být podle jeho slov buď jednofázová, nebo dvoufázová, tzv. far off a close up. Tento způsob vyžaduje větší úsilí, ale dává také větší šanci u krav před porodem krmnou dávku vyladit do detailů k ještě cílenější profylaxi poporodních onemocnění.

Možnosti pro chovatele

V této souvislosti přednášející zmínil kationto-aniontovou bilanci krmné dávky (DCAB). Různá krmiva mají odlišnou hodnotu tohoto parametru a cílem je je v dietě poskládat tak, aby metabolismus krávy byl v acidobazické rovnováze.

„Pro alkalizaci mohu doporučit náš přípravek SanBuffer, pro okyselení výborně funguje produkt Mipro Close Up 700, který snižuje riziko onemocnění a podporuje start následující laktace. Po otelení je pak výborným prostředkem nápoj Bovifit, případně drenč,“ konstatoval Dr. Norbert Göres.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down