13.09.2016 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv zdraví paznehtů a úrovně reprodukce na výkonnost a zisk stáda dojnic

Cílem studie bylo vyhodnotit vztah mezi zdravím paznehtů a délkou mezidobí s produkčními a ekonomickými ukazateli stáda. Množství (% krav) a četnost onemocnění paznehtů roste s pořadím laktace, s výší užitkovosti a i s prodlužujícím se mezidobím. Mezi podniky existuje velká variabilita. Nejvíce onemocnění paznehtů bylo zjištěno v prvním, druhém a pátém měsíci laktace.

Zjištěné množství onemocnění souvisí s četností ošetření paznehtů (ořez). Analýza ukazatelů plodnosti ukázala, že stáda s nejdelším mezidobím (≥430 dní) dosahují nejvyšší mléčné užitkovosti, ale také nejvyššího procenta onemocnění končetin. Plodnost a onemocnění končetin jsou vlastnosti nízce dědivé, a proto zejména dobrý management stáda a prevence mohou snížit procento vyřazení zvířat z důvodů poruch plodnosti a onemocnění končetin.

Nejčastějšími důvody pro vyřazení dojnic jsou problémy s plodností dojnic a poruchy pohybového aparátu. V ideálním případě, by se mělo vyřazovat jen velmi málo dojnic z důvodu problémů končetin a poruch reprodukce. Jedním z nejdůležitějších a nejúčinnějších faktorů snižujících rizikovost kulhání je preventivní úprava paznehtů a včasná léčba infekčních a neinfekčních onemocní paznehtů.  Funkční úprava paznehtů funguje jako prevence neinfekčních onemocněním paznehtů. Dezinfekční koupele naopak slouží jako prevence proti rozšíření infekčních onemocnění. Kulhavost je možné zmírnit správnou stájovou technologií a kvalitní a vyváženou krmnou dávkou v optimálním poměru jadrných a objemných krmiv s dotací stopových prvků. Zlepšení detekce říje a případně efektivní reprodukční programy mohou snížit výskyt vyřazení z důvodu poruch reprodukce. I přesto, že plodnost a onemocnění končetin jsou vlastnosti nízce dědivé, lze výběrem správného plemeníka zlepšovatele odstraňovat určité nevhodné znaky. Zůstává otázkou, zda je dobré šlechtit na vysokou užitkovost a při tom ignorovat poruchy zdraví v rámci vašeho chovu, které jsou s vysokou produkcí spojeny zápornou korelací. Dlouhověká a konstitučně pevná zvířata se stávají díky tlaku na snižování nákladů ve výrobě mléka rozhodujícími vlastnostmi dojnic, které určují konkurenceschopnost a ekonomickou efektivnost chovu skotu.*

Ing. Lenka Krpálková, Ph.D. a kol.

Podrobněji v časopisu Náš chov 9/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down