07.03.2017 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodní matrace i pro krávy

Vodní matrace do boxových loží pro krávy byly vytvořeny před mnoha lety se záměrem poskytnout lepší podložku pod hlezenní kloub. Matrace a měkké podložky, jež se používají, jsou vyrobeny z pevné látky, jako je pryž nebo pěna. V kombinaci s tvrdou nebo hladkou povrchovou úpravou může docházet ke tření a hlezna zraňovat. Na rozdíl od plochých matrací z pevných materiálů mohou matrace s tekutými plnivy absorbovat také boční zatížení, a tím snížit tření a zatížení kloubů.

V přední části boxu je třeba vysoký tlak vody, aby absorboval tlak na klouby končetin ve chvíli, kdy si krávy lehají (šoková absorpce). V zadní polovině menší tlak vody odlehčuje a chrání hlezna a vemeno. To vedlo k vývoji dvoukomorové matrace, ve které je každá komora samostatně naplněná s ohledem na potřebný tlak. Stejně jako ostatní sofistikované systémy, také vodní matrace vyžadují řádnou péči.
Jednokomorové vodní matrace se zdají být o něco jednodušší. Šokové absorpce lze dosáhnout 25 až 80 mm vrstvy pěny pouze v přední polovině boxu. Stabilní pěnová vrstva je lepší a jednodušší než voda a absorbuje vysoké vertikální zatížení. Také pomáhá udržet kapalinu v zadní části matrace, kde je nejúčinnější.

Matrace se staly v Evropě populární před více než dvaceti lety. Byly vyrobeny z mnoha materiálů horní vrstvy v kombinaci s více či méně tlumicí nebo měkkou podkladovou, resp. vnitřní vrstvou. První generace matrací s povlečenými tkaninami jako vrchními vrstvami a gumovou drtí uvnitř neměly dlouhou životnost. Výplň z gumové drti byla stlačena a stávala se tvrdou a horní vrstvy se brzy ničily a často byly kluzké.
Dnešní matrace vydrží už déle. Čím je horní vrstva tenčí, tím důležitější je její pevnost v tahu, vnitřní část je z polyuretanových pěn a latexové pružné pěny a funguje lépe než drcená guma. I když se na trhu objevuje mnoho produktů, měly by se používat jen ty osvědčené a otestované.
Měkké matrace do boxů byly vyvinuty v roce 1995. Skládají se z gumové vrchní vrstvy a pěnové vnitřní. Díky své vynikající trvanlivosti a měkkosti jsou dost populární. Avšak dvacet let používání matrací, či měkkých gumových rohoží ukázalo, že dostatečně silná vrstva steliva je nejlepší způsob, jak udržet vemena a hlezna čistá a zdravá. Povrch všech rohoží i matrací musí být poněkud drsný, aby se na něm podestýlka udržela.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down