24.02.2016 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Všestranná užitkovost je výhodou

René a Kateřina Bittnerovi ze Starých Hvězdlic nedaleko Vyškova začali s farmařením před šesti lety. Původně manželé z města se nadchli nejprve pro koně, konkrétně pro plemeno appaloosa. V rodinném domku uprostřed Olomouce na ně ale nebylo příliš místa. Tak padlo rozhodnutí odstěhovat se na venkov a začít farmařit.

Dnes v obci Staré Hvězdlice obhospodařují asi 1,5 hektaru pastvin a chovají anglonubijské kozy a jejich kříženky. "Bohužel nemáme dost pozemků pro pěstování pícnin, krmení na zimu tak musíme kupovat," přibližuje chovatelka jeden z problémů malého hospodářství.
A pak dodává, že volba plemene byla jasná: "Rozhodujícím faktorem byla naprosto výjimečná chuť a kvalita mléka, s vysokým obsahem bílkovin a tuku. Anglonubijky jsou velmi klidné až flegmatické plemeno, nenáročné, odolné a pokud nejsou importované z Nizozemska, dobře snáší teplo i zimu," říká Kateřina Bittnerová.
Velkým pozitivem jsou podle jejích slov pozitivní účinky kozího mléka na lidské zdraví. „Chutná i pomáhá, a myslíme si to nejen my, ale i lidé, kteří chodí k nám na farmu kupovat mléko ze dvora," dodává její manžel René. Pro vlastní potřebu pak vyrábějí další produkty, například kozí kefír, na kterém jsou doslova závislí, či rozmanité sýry.
Stádo je zapsané v plemenné knize, a tak se chovatelé mohou účastnit mimo jiné bonitací a nákupních trhů. Jak říká hospodář, počet anglonubijských koz v České republice je nízký, a tak je o plemenný materiál, který Ranč Bažina produkuje, velký zájem.*

Více si přečtete v Zemědělci v regionu pro Jihomoravský kraj.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down