Výběr nejkrásnějších německých holštýnek

Německá přehlídka holštýnského skotu 2013 se konala v polovině června v Oldenburgu v nové EWE aréně. Vždy ve dvouletých cyklech se tu představí zhruba 250 holštýnských a red holštýnských krav ze všech německých států a také několik ze zahraničí. V předvečer akce se ve velké prezentaci představilo potomstvo plemenných býků, a byli jsme svědky i aukce.

Letos se představilo se celkem 54 red holštýnských a 167 černostrakatých holštýnských krav z Německa, Rakouska a Lucemburska. Lambert Weinberg hodnotil holštýnské plemenice. Sám chová 140 dojnic a 200 prasat a hospodaří na ploše asi 70 ha v oblasti města Isterberg u hranic s Nizozemskem. Marko Radke pochází ze Saska, z Eppendorfu, kde chová 102 dojnic, hospodaří na 220 ha a v provozu má též bioplynovou stanici (300 kW) a letos hodnotil skupinu red holštýnských krav.

 

Prezentace potomstva mladých i prověřených plemeníků v předvečer vlastní výstavy byla velmi očekávanou akcí. Předvedlo se potomstvo dvanácti býků, ti mladí měli dosud zjištěné pouze genomické hodnoty, ale v kruhu se objevily i dcery prověřených býků. Návštěvníkům se nejvíce líbila skupina plemenic po býkovi Lonar (Laudan x Design). Ale také dcery býků Laron P (Lawn Boy P-red x Shottle) a Bodrum (Bolton x Shottle) splnily vysoké požadavky chovatelů a býci se umístili na druhém, resp. třetím místě.

 

Druhý den byla zahájena samotná soutěžní přehlídka holštýnských a red holštýnských krav. Kolem čtyř tisíc diváků vidělo vysoce kvalitní plemenice.

 

Krávy  byly bez výjimky velmi dobře připravené a exteriérově velmi vyrovnané. Sudí oceňovali kapacitu těla a mléčný charakter krav, jejich harmoničnost, velmi dobrý pohyb a vynikající tvarové vlastnosti vemene, stejně jako konzistentnost předváděných skupin krav.

 

 

 

Nejlepší red holštýnské

 

Červenostrakaté holštýnské plemenice byly pro výstavu rozděleny do tří kategorií – nejmladší krávy na první laktaci a krávy na druhé laktaci a krávy na třetí a vyšší laktaci a na předvadiště chodily celkem v sedmi skupinách. Vítězky skupin se potom utkaly o titul šampiónky a rezervní šampiónky dané kategorie.

 

Po těžkém rozhodování Marka Radkeho zvítězila v nemladší kategorii kráva Extase (Picolo x September) chovatele Fredericka Schillinga z Wagenfeldu. Díky jejímu vynikajícímu tvaru vemene měla výhodu před rezervní šampiónkou v této kategorii, krávou Lana (Colibri x Cole) chovatele Roberta Eulera z Romrodu. Excelentní byly také další skupiny mladých red holštýnských krav po prvním otelení, které vynikaly zejména tvarovými vlastnosti vemene. Tuto kategorii vyhrála kompaktní kráva GHH Marie (Talent 2 x Storm) z Kastens Holstein GbR ze Stuhru před dcerou býka Savarda, Adine (Savard ET x Brad) z chovu Saathoff a Andreessen GbR.

 

Krávy v seniorské kategorii, tedy po druhém a dalším otelení byly exteriérově výborné. Marko Radke řekl o posledních šesti nejlepších, mezi nimiž se rozhodovalo o šampiónce, že jsou tak vynikající a mají tak excelentní vemena, že by je chtěl mít ve své stáji. Plemenice WIT Aklasse (Classic PS x Stadel) chovatele Thomase Wiethegena z Halvern,u měla tak dokonalé vemeno a harmonii pohybu, že se stala šampiónkou seniorské kategorie red holštýnských krav. Kráva Dunja (Faber x Factor) z chovu Milchhof Wesenberg GbR byla rezervní šampiónkou již před dvěma roky právě tady v Oldenburgu, podobně jako letos. Přestože má za sebou již devět otelení vypadá velmi dobře a její přesvědčivý zevnějšek ji zabezpečil titul.

 

 

 

Volba holštýnských šampiónek

 

Podobně jako red holštýnky i černostrakaté krávy byly rozděleny do kategorii – nemladší a mladé krávy po prvním otelení – na první laktaci, krávy na druhé laktaci, dále střední kategorie –krávy na třetí a čtvrté laktaci a nejstarší kategorie byly krávy na páté a vyšší laktaci. Pro velký počet předvedených krav byly rozděleny do 14 skupin a vítězky z nich se vždy účastnily dalšího klání o šampiónku kategorie.

 

Rozhodčí Lambert Weinberg se při hodnocení prvotelek zaměřil na posuzování tvarových vlastností vemene, úhlu a otevřenosti žeber, celkovou jemnost kostry a harmoničnost pohybu.

 

V nejmladší kategorii tyto požadavky nejlépe splnila India (Goldwin x James) chovatele Jörga Seegera z Bisselu a stala se šampiónkou. Na druhé místo se probojovala Franka (Knowledge x Freelanze) z chovu Petera Wreesmann-Grevera z Lastrupu.

 

Soutěžní přehlídka krav po druhém otelení byla na velmi vysoké úrovni, takže o vítězkách rozhodovaly jen malé rozdíly. V této prvotřídní kategorii získala titul šampiónky SLH Ginger (Lighting x Durham) z chovu Bernda Schulte-Lohmöller v Rhede. Je to excelentní kráva s výbornou mléčnou užitkovostí, fantastickým vemenem a bezchybným pohybem. Titul rezervní šampionky si letos odnesla Riz Wonne (Durman x Durham) a odvezli si ho chovatelé z Ritz Ralf- Guenther z Uelzen.

 

V kategorii středně starých krav se jednoznačnou vítězkou stala Loh Nastygirl (Marbach x Marshall), šestiletá kapacitní kráva s pevnými končetinami a výborně formovaným vemenem. Rezervní šampiónkou byla kráva s velkou délkou těla Belinda (Damion x Durham) z chovu Herwiga a Svena Friederichsových v Grossenkneten.

 

Kategorie nejstarších krav vyvolala u diváků příjemné  překvapení a mnoho diváků by si bylo přálo, aby taková zvířata měli doma. Jasnou vítězkou se stala CTS Tarina (Talent 2 x Storm) ve vlastnictví Cosmic Type Syndicate z Friedeburgu. Přesvědčila zejména hlubokým a širokým hrudníkem. Titul rezervní šampiónky putoval letos do Rakouska. Jediná „neněmecká“ kráva mezi letošními vítězkami byla Rosanna (Rubens x Astre) z chovu Matthiase Sprengera z Fügenu.

 

 

 

Vítězky celé výstavy

 

Na závěr přehlídky holštýnských a red holštýnských krav v Oldenburgu byly vyhlášeny nejkrásnější kráva v juniorské kategorii a grand šampiónka výstavy.

 

V soutěži o nemladší vítězku se utkaly red holštýnka Extase a holštýnka India a rozhodčí označili za Junior šampionku 2013 krávu India (Goldwin x James).

Při volbě nejlepší krávy výstavy přišly do kruhu znovu všechny red a holštýnské šampionky starších kategorií. Vítězkou přehlídky a Grand šampiónkou 2013 se v Oldenburgu stala Marbachova dcera Loh Nastygirl, narozená 26. 10. 2006  pocházející z rodinné farmy Schulte-Lohmöller z Rhede.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down