20.04.2021 | 03:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběry býků pokračují

V pondělí 19. dubna začal druhý, nejpočetnější turnus výběrů plemenných býků masných plemen. V normálních letech by se chovatelé v tuto dobu sjížděli do odchoven a k chovatelům, aby si zde svá stáda doplnili o mladé býky a zajistili tak reprodukci. Nyní budou muset být výběry bohužel opět neveřejné a zájemcům o nákup nezbude nic jiného než si býka vybrat podle dat, fotek a videí. A právě informace uvedené v katalozích býků budou důležitější více než kdy jindy.

Podle ředitele Českého svazu chovatelů masného skotu Kamila Maláta je výhodou nákupu tuzemských býků maximum informací, které mnohdy u dovozů plemeníků chovatelům chybí. Kalendář výběrů a aukcí s uvedením plemen a počtu býků je zveřejněn ve velkém předstihu jak na internetových stránkách ČSCHMS, tak i ve zpravodaji, a každý zájemce o býka tak má dostatek času se na nákup připravit. Před zahájením výběrů jsou na těchto stránkách k nahlédnutí i ke stažení katalogy nabízených býků s jejich původem, užitkovostí, plemennými hodnotami a dalšími důležitými informacemi. Pro snazší orientaci jsou katalogové listy doplněné o grafické vyjádření úrovně plemenných hodnot každého z býka. Standardní součástí katalogu jsou také informace o počtu otelení matky.
Další obvyklou předností nákupu tuzemských býků je možnost osobní účasti na veřejných výběrech, které předcházejí dražbě. To bohužel letos z důvodů přetrvávajících koronavirových opatřeních padá. Provozovatelé odchoven však na tento stav rychle zareagovali a snaží chovatelům býky představit alespoň prostřednictvím fotek, krátkých videí či dokonce online streamů z proběhu výběrů.
Ani aktuální epidemiologická situace nic nemění na přípravách býků k výběrům. Býci jsou předváděni na tyči, což je do jisté míry zárukou ovladatelnosti. „O adrenalinový zážitek, kdy se na zaplněné tribuně zvedají dražební terče a chovatelé se perou o vytipovaného kandidáta, budeme bohužel ochuzeni. Dražby se přesunou do kanceláří a pokojů k monitorům, tabletům a mobilním telefonům, na kterých v online aukcích budou chovatelé mít příležitost býky dražit. Tuto možnost nabízejí v druhém turnusu všechny hlavní OPB – Osík, Cunkov, Dubňany i Benešov,“ komentoval ředitel svazu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down