25.06.2009 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výběry v Bohdalci letos podruhé

Druhý letošní základní výběr českých strakatých býků do plemenitby se konal koncem dubna v prostoru odchovny Chovatelského družstva Impuls v Bohdalci. Z jedenácti předvedených býků jich devět bylo zařazeno do inseminace a dva do přirozené plemenitby. Šest býků bylo vyřazeno již před základním výběrem.

Hodnotitel Ing. Pavel Král ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu ohodnotil tři býky známkou velmi dobrý (VG). Prvním z nich byl zástupce linie Honig s číslem 573665/053 po otci HG-218 Weinold chovatele Agro Liboměřice, a. s. a majitele CHD Impuls. Tento býček se narodil 5. 4. 2008 a v testu dosáhl přírůstku 1446 gramů za den (od narození 1314 g). Bonitér na něm ocenil hlavně jeho velmi dobrou kapacitu a stavbu těla.
Býk linie Morelo s ušním číslem 624732/061 pocházející z chovu DVP Pyšel (majitel CH Impuls) byl v Bohdalci ohodnocen vůbec nejvyšší celkovou známkou – 85,9 bodu. Syn býka Mandela (MOR-161) se narodil 26. 2. 2008 a v testu přirůstal 1622 gramů za den, od narození 1394 gramů denně. Ing. Král vyzdvihl především jeho užitkový typ a stavbu těla.
Zástupce stejné linie – Morelo po stejném otci MOR-121 chovatele VOD Kámen a majitele CHD Impuls získal další známku VG. Býk s číslem 629743-061 narozený 24. února 2008 dosáhl přírůstku od narození 1319 g a v testu 1551 gramů za den. Ze všech předvedených býků dostal vůbec nejvyšší ohodnocení za užitkový typ – 89 bodů. Hodnotitel mimo jiné ocenil jeho pohlavní výraz, nadprůměrné osvalení, tělesné rozměry a pevnou záď.

Informace z Bruselu

Akce se zúčastnil také kandidát do Evropského parlamentu Ing. Stanislav Jaš, který již dva a půl roku pracuje v Bruselu pro evropskou federaci zemědělských organizací a družstev Copa-Cogeca. Podle něj je mléko hospodářsky významný sektor, vyrábí se ve všech státech EU, od polárního kruhu až po Středomoří (ostrovy Malta a Kypr). „Tento výrobní sektor je klíčový pro zachování rovnováhy zemědělské soustavy mnoha regionů i států. Je citlivý, potřebuje stabilitu, rovnováhu na trhu a určitou míru předvídatelnosti,“ konstatoval ve svém vystoupení Ing. Jaš.
Podle jeho slov se v tomto roce navýšily evropské kvóty všem státům o jedno procento (Italové o pět procent), přitom se již několik let evropské kvóty neplní a rozdíl mezi jejich výší a skutečnou produkcí mléka se každým rokem zvyšuje. Nikdo v této paradoxní situaci také neví, jak bude situace s mlékem v EU vypadat po roce 2015, až kvóty skončí. „Úplná liberalizace je přitom na trhu s mlékem nežádoucí, potřebujeme stabilitu, abychom do tohoto sektoru mohli dlouhodoběji investovat,“ uvedl Stanislav Jaš.

Jak pomoci

Pomocí v současné tíživé situaci by pro farmáře mohly být i finance z tzv. Barrosova balíčku, který už byl v Bruselu schválen v březnu tohoto roku. Z původně Evropskou komisí navržených 1,2 miliardy eur pro oblast zemědělství a venkova poputuje nakonec do jednotlivých států EU celková suma 1,02 miliardy EU. Čeští zemědělci a organizace činné na venkově, příp. obce budou moci již tento rok využít podle rozdělovacího klíče v přepočtu cca 870 miliónů korun, které by měly být zakomponovány do programu rozvoje venkova. O tom, jak tato podpora bude vypadat v praxi již nyní jednají zástupci zemědělské veřejnosti s Ministerstvem zemědělství. To sehraje klíčovou roli v tom, zda se těchto prostředků vůbec využije, protože podrobnosti o nových podpůrných opatřeních se musí nahlásit do Bruselu nejpozději do 15. července 2009. Pokud to nestihneme, nebudeme moci na finance z Bruselu sáhnout,“ varoval Jaš.

Klíčové informace:

• CHD Impuls je družstvo stoprocentně vlastněné českými chovateli,
• družstvo realizuje vlastní šlechtitelský program,
• základní povinností člena je poskytnout všechny prvotelky a část jalovic k testovacímu připařování.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down