28.01.2008 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Východočeští chovatelé odměňovali

Stejně jako každý rok proběhlo i vloni setkání členů Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat. Programem jejich mítinku bývá kromě odborného semináře a schválení programu činnosti na další období také ocenění nejlepších chovatelů v regionu.

Členové Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat se sešli na svém 17. výročním členském shromáždění v Chudeřicích nedaleko Chlumce nad Cidlinou.

Sdružení
Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat bylo podle jeho tajemníka Ing. Josefa Kadečky založeno v roce 1990 jako zájmová organizace chovatelů působících ve východních Čechách. V současnosti má sdružení 127 členů, nejvíce z okresu Náchod, Semily a Svitavy. „Počet členů je již několik let stabilizovaný,“ konstatoval Ing. Kadečka.
Ve spolupráci s chovatelskými svazy nebo plemenářskými organizacemi pořádá sdružení chovatelské akce spojené s přehlídkami zvířat. Za všechny uvedl Ing. Kadečka akce ve Sběři, ve Staré Pace nebo v Chomuticích. Připomněl také zářijové Královéhradecké krajské dožínky, kterých se zúčastnilo více než třicet tisíc návštěvníků. Součástí aktivit Sdružení východočeských chovatelů hospodářských zvířat je také organizace odborných seminářů a účast na politických jednáních týkajících se agrárního sektoru.

Ocenění chovatelé V průběhu schůze obdrželi vybraní chovatelé skotu a prasat čestná uznání za vynikající výsledky ve svých podnicích v roce 2007. Ocenění získalo celkem 24 chovatelů skotu, tři chovatelé prasat a dva členové sdružení za celoživotní práci v chovu skotu a prasat.
Součástí programu byla také návštěva jednoho z oceněných chovů – Zemědělského družstva Chýšť. Podnik hospodaří na 2882 hektarech zemědělské půdy v okrese Pardubice. V tamních stájích lze nalézt 1800 kusů skotu, z nichž je 520 krav, 350 býků ve výkrmu a 360 jalovic. Zbytek tvoří telata a krávy bez tržní produkce mléka (plemeno belgické modré).
V současnosti se podnik věnuje chovu plemene české strakaté s průměrnou užitkovostí 7700 kilogramů za rok, denní nádoj dosahuje téměř 10 000 litrů mléka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down