25.04.2012 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba granulí pro psy a kočky zažívá boom

Podle odhadů agentur zabývajících se průzkumy trhu se v naší republice chovají asi tři miliony psů a 1,7 milionu koček. Přepočteno na obyvatele se tak řadíme k největším milovníkům zvířat v Evropě. Zatímco 44 % našich domácností chová alespoň jednoho psa, v Německu je to jen 13 % a ve Francii 38 %. Takovéto množství domácích mazlíčků vyžaduje denní péči a hlavně stravu. Jenom suchého krmiva pro psy se u nás ročně zkrmí na 80 000 tun v celkové hodnotě 2,5 – 3 mld. Kč. Pozitivní zprávou je, že v následujících deseti letech by se tato čísla mohla i zdvojnásobit.

Náš trh sice patří v evropském měřítku k těm menším, přesto láká spoustu hráčů a na pultech obchodů tak můžeme napočítat stovky značek krmiv. Většina z nich se k nám dováží z ciziny, ale existuje i několik tuzemských výrobců. Jedním z nich je i akciová společnost Dibaq se sídlem v Helvíkovicích u Žamberka ve východních Čechách, která byla založena jako rodinná firma na konci minulého století.
„Od roku 2001 je firma součástí španělské skupiny Dibaq, která se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou krmiv pro domácí a hospodářská zvířata, mořské a sladkovodní ryby. Skupina působí ve více než třiceti zemích na čtyřech kontinentech a zaměstnává více než 520 zaměstnanců. Silnou stránkou skupiny je vzájemná soudržnost jednotlivých společností, díky které může nabídnout na všech trzích komplexní služby na nejvyšší úrovni,“ uvedl výživářský specialista výše zmiňované východočeské společnosti Ing. Jan Jirásek.
Zbývá ještě dodat, že zmiňovaná východočeská firma zaměstnává okolo 120 lidí, kteří zajišťují kompletní servis spojený s dodávkou krmiv zákazníkům. Na vývoj a výrobu krmiv navazuje vlastní distribuční síť, jejímž prostřednictvím firma zásobuje více než 1200 prodejen v České republice. Své výrobky ale vyváží také do Německa, Rakouska, Ruska, Lotyšska, Litvy, Estonska, Rumunska, Španělska, Itálie, Francie, Norska, Dánska, Belgie a Lucemburska. Samostatné dceřiné společnosti pak zajišťují prodej v Polsku a na Slovensku. Pokud jde o objem produkce, tak ročně firma pro psy a kočky vyrábí okolo 30 tisíc tun extrudovaných krmiv.

Více se dočtete ve třetím čísle časopisu Krmivářství 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down