15.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výroba průmyslových krmiv v ČR a EU v krizovém období

Podobně jako většina ostatních odvětví průmyslu, prochází i výroba krmiv, a to jak u nás v České republice, tak i v rámci celé EU složitým obdobím. Obecně lze konstatovat, že zatímco tzv. covidová krize se na našem sektoru v konečném důsledku příliš nepodepsala, události spojené s válkou na Ukrajině mají významný dopad na výrobu krmiv jednak z hlediska celkového objemu produkce. jednak pokud jde o ceny surovin a výrobními náklady, což souvisí se ziskovostí celého oboru.

V rámci ČR docházelo v období let 2012 až 2021 k postupnému nárůstu výroby průmyslových krmných směsí. Celkový nárůst za toto období činil 327 tis. tun. (2 197 tis. t. v roce 2012, tabulka níže uvádí data za období 2016 až 2022). Tento pozitivní trend se zastavil a obrátil v průběhu roku 2022, kde došlo k poklesu produkce o zhruba 5,5 %. Pojmenování příčin tohoto poklesu vyžaduje hlubší analýzu, hlavním důvodem jsou však bezpochyby události související válečným konfliktem na Ukrajině a prudkým nárůstem cen potravin. Tento trend se projevil ve větší či menší míře prakticky ve všech členských zemích EU, jak je uvedeno dále.

Pokud jde o výrobu pro jednotlivé kategorie zvířat, pak lze konstatovat, že krizový rok 2022 pouze zvýraznil trendy předchozího období. Zatímco dopad na spíše rostoucí sektory výroby krmiv pro drůbež a skot byl méně výrazný, u produkce krmiv pro prasata došlo k meziročnímu poklesu o 11 %, tj o 88 tis. t. Příčin je samozřejmě více, tou hlavní je však prudký nárůst cen krmiv v roce 2022, který navázal na období velmi nízkých realizačních cen jatečných prasat, kdy se řada zejména menších a středních chovatelů rozhodla omezit, případně zcela ukončit chov prasat. Přiložený graf zobrazuje trendy výroby po sektorech zvířat, výrazný pokles v kategorii ostatní je ovlivněn zejména poklesem výroby krmiv pro králíky.

Mezi hlavní příčiny poklesu pak lze zařadit:

  • Prasata: ekonomická situace a pokles profitability farem, konec exportu do Číny.
  • Drůbež: ptačí chřipka a rostoucí ceny energií.
  • Skot: návrat ke stavu roku 2020, vyšší produkce v roce 2021 byla ovlivněna suchem.
  • Celkově pak došlo k poklesu spotřeby masa.

Další pokles výroby se podle prvních odhadů očekává v roce 2023. K poměrně dramatickému poklesu dochází zejména v Dánsku u prasat, a dále v Maďarsku zejména u drůbeže z důvodu masivního výskytu AI. Na závěry pro letošní rok je však příliš brzy.

Ing. Marek Kumprecht

De Heus, a. s.

Kontakt: mkumprecht@deheus.com

Více najdete v Krmivářství 3/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down