Náklady na energii pro členy FEFA výrazně vzrostly, v některých případech až na 20% celkových výrobních nákladů, v závislosti na trhu, na kterém krmivářská společnost působí.
Při současném tempu roste hrozba, že rostoucí počet výrobců krmných směsí a premixů typu malých a středních podniků bude vytlačen z podnikání, a to prudkým zvýšením nákladů na nákup plynu a elektřiny. Náklady na energii jdou navíc k již tak rekordně vysoké cenové hladině, kterou výrobci krmiv platí za klíčové ingredience, což ještě zhoršila ukrajinská krize.
Zatímco FEFAC uvádí, že členové zavádějí nouzová opatření na úsporu energie, jako je snížené používání peletování a extruze krmiv, hovoří Alexander Döring, generální tajemník této organizace, o celoevropských akcích, které by mohly pomoci zmírnit rizika pro odvětví krmiv a potravin vyplývající z energetické krize.
Delegáti třetího setkání sítě Evropského mechanismu připravenosti a reakce na krizi potravinové bezpečnosti (EFSCM) byli požádáni, aby posoudili dopad energetické krize na zajišťování potravin, přičemž všichni přítomní partneři potravinového řetězce zdůraznili zásadní význam energie pro kontinuitu zemědělské a potravinářské výroby.
Největší pozornost však získala výroba hnojiv kvůli bezprostřednímu dopadu cen plynu "mimo kontrolu" na toto odvětví, kdy 70 % operací s hnojivy v EU, sestávajících hlavně z výroby amoniaku, je v současné době zastaveno.
Ohrožená autonomie krmiv v EU
Problémem je také konkurenceschopnost s ostatními regiony, přičemž ceny plynu v EU jsou nyní osminásobkem ceny ekvivalentu USA, což je scénář, který by mohl podpořit větší závislost na dovozu krmiv a hnojiv, což by ohrozilo autonomii EU v oblasti krmiv a potravin.
V současné době existuje nedostatek některých vstupů krmných surovin. Rostoucí náklady na sušení činí výrobu krmných složek přežvýkavců, jako je vojtěška a travní pelety, v severní Francii neekonomickou a podobný scénář se odehrává v případě dodávek cukrové řepy. Výrobci tvrdí, že již není životaschopné ji sušit, a hlasitě deklarují svou ochotu prodávat výlisky biometanolovým hráčům.
FEFAC se skutečně domnívá, že tradiční tok dodávek vedlejších produktů je ohrožen, neboť vstupní suroviny jsou stále více odkláněny z krmivářského průmyslu do odvětví biometanolu, a to vzhledem k vyšší návratnosti investic na tomto trhu.
Obchodní skupina je navíc velmi znepokojena finančními pobídkami a politickým tlakem na zvýšení výroby bioenergií.
Zdroj: Feednavigator
Ing. Josef Svoboda, CSc.
Kontakt: post4me@seznam.cz
Celý článek najdete v Krmivářství 1/2023.