26.05.2014 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyrostou u nás továrny na ryby?

Produkční rybářství v České republice patří mezi stabilní obory zemědělské výroby, jehož existence je postavena na tradičním chovu kapra. Provozováním akvakulturních recirkulačních systémů by se však domácí producenti ryb mohli vymanit z nedostatku lososovitých a dravých druhů ryb, po nichž je na rozdíl od vánočního kapra celoroční poptávka. A zcela v souladu s postojem Evropské unie by mohli za slušnou cenu nabídnout spotřebitelům širší spektrum sladkovodních ryb v průběhu celého roku.

 

Za rozvojem recirkulačních akvakulturních systémů  v posledním desetiletí stojí jak technický pokrok, tak sílící tlak na ochranu životního prostředí z hlediska  kvality vody. Tato alternativa intenzivního chovu ryb je nerozšířenější v USA, Izraeli, Nizozemsku nebo Dánsku, ale velký pokrok v tomto směru udělalo i Polsko. U nás chov ryb v recirkulačních systémech momentálně provozuje asi pětice farem. V největší z nich ročně produkují okolo třiceti tun lososovitých a dravých ryb, přitom většina produkce putuje do zahraničí.

Jednu z prvních farem s chovem ryb v nádržích s recirkulující vodou u nás založil v roce 1992 Ing. Jaroslav Švarc ve  Velké Bystřici na Olomoucku.

„V objektu bývalého mlýna v šesti osmikubíkových nádržích dnes dělám sumce velkého, candáta, okouna a úhoře. Do nádrží přivádějící voda jde přes mechanické a biologické filtry, v kyslíkovém reaktoru se pak nasytí kyslíkem. K úpravě pH slouží mletý vápenec, který lze dávkovat přímo do nádrže k rybám. Váčkový, rychlený nebo rozkrmený  plůdek nakoupený v rybích líhních v navykacím období postupně převádím z přirozené – a většinou živé potravy na suché krmení. Například u úhoře, kterého je na našem trhu nedostatek, se kombinuje suchá potrava s nitěnkami a planktonem,“ vysvětlil v úvodu zkušený chovatel, který pomohl postavit na nohy další obdobné projekty v republice.*

Více se dočtete v červencovém číslu časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Je to krasa. I ja v sucastnosti zacinam so zakladanim chovne , recirkulacnym systemom, pstruha duhoveho. Doteraz sa venujem chovu japonskych koi kaprov, ktore i rozmnozujem. Ako vidim na Vasich obrazkoch o chove ryb, ste v tom odbornici. Budem rad ak mi odpisete na mail a date mi na vas kontakt. S pozdravom, Varga.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down