Česká republika byla jednou ze čtrnácti členských zemí EU, na jejíž území se dostalo problémové hovězí maso z polských jatek. V celkovém objemu asi 300 kg bylo zachyceno na čtyřech místech v republice, respektive v Praze, Kostelci nad Labem, Novém Bydžově a Varnsdorfu. Kvůli obavám ze zdravotní závadnosti masa z nelegálně poráženého skotu inspektoři SVS zaslali vzorky na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha.
Ve vzorcích nebyla zjištěna rezidua veterinárních léčiv a vyhověly také smyslovému hodnocení v laboratoři. Dosud se ještě čeká na výsledky vyšetření na přítomnost salmonel, které by měly být k dispozici v závěru týdne.
V této souvislosti Státní veterinární správa začala ve spolupráci s Policií ČR a celní správou intenzivně kontrolovat přepravu potravin, včetně hovězího masa, pocházejícího z Polska. Kontroly probíhají na hlavních tazích v severních příhraničních regionech sousedících s Polskem, to znamená v Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji.
V rámci společných kontrol policisté a celníci zastavují vozidla, která následně kontrolují inspektoři Státní veterinární správy se zaměřením na přepravu živočišných potravin. Pokud jde o zjištěné závady, v naprosté většině se jednalo o závady administrativního rázu.
Při kontrole polského hovězího masa veterinární inspektoři odebírají vzorky, které se odesílají do Státního veterinárního ústavu Praha, kde budou vyšetřovány jak na rezidua inhibičních látek (průkaz léčení zvířat antibiotiky), tak bude provedeno senzorické posouzení a vyšetření na přítomnost salmonel.
V rámci kontrol zaměřených na polské hovězí maso úřední veterinární lékaři odebrali od 28. ledna do 4. 2. 2019 bezmála 80 vzorků zásilek polského hovězího. Dosud se vyšetřila třetina vzorků s vyhovujícími výsledky.*