11.06.2020 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky kontroly užitkovosti koz v ČR v roce 2019

Kontrola užitkovosti ovcí a koz se provádí v souladu se zákonem 154/200 Sb. a stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz z. s. U jedinců a stád všech plemen ovcí a masných plemen koz zapojených do kontroly užitkovosti se vedle základních ukazatelů reprodukce sledují také růstové schopnosti potomstva, respektive hmotnost odchovaných jehňat a kůzlat ve sto dnech věku. K zaznamenání jatečné hodnoty masných plemen ovcí a koz se využilo ultrazvukové měření hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku. Kontrola mléčné užitkovosti u dojených plemen ovcí a koz byla provedena metodami AT (po odstavu kůzlat nebo jehňat) a ET (bez odstavu kůzlat nebo jehňat měsíčním měřením nadojeného mléka a rozborem obsahu mléčných složek – bílkovin, tuku a laktózy).

Získané údaje slouží ke stanovení plemenných hodnot jednotlivých plemenných ovcí a koz a jsou využívány při vyhodnocení kontroly dědičnosti.

V kontrole užitkovosti koz narostly od roku 2000 stavy koz zapojených do kontroly více než dvaapůlkrát. Podíl prováděné kontroly metodou AT je 70,5 %. Zvyšuje se počet koz se sledovanou laktací. I přesto, že vlivem vyššího podílu větších stád zapojených do kontroly užitkovosti koz a změnou přepočtu normované laktace došlo ke snížení produkce mléka za laktaci a tím i produkce jednotlivých mléčných složek, je patrný významný nárůst v obsahu bílkovin, který se stal od roku 2001 hlavním selekčním kritériem u dojených plemen koz.  V chovech koz zapojených do kontroly užitkovosti se významně zvýšilo oplodnění i odchov kůzlat, jen mírný nárůst plodnosti lze přičíst na vrub vyššímu podílu větších chovů. Patrný je i nárůst podílu rohatých jedinců u našich plemen koz, který je důsledkem zapojování rohatých kozlů do plemenitby. Šlechtění dojených plemen koz se zaměřilo na zvyšování produkce mléčné bílkoviny při tolerování snížení tučnosti mléka tak, jak to vyžadují chovatelé ekonomicky závislí na produkci mléčných výrobků.

Podrobné výsledky najdete v článku Ing. Víta Mareše ze Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s., který vyjde v červencovém čísle časopisu Náš chov.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down