15.03.2019 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky kontroly užitkovosti koz za rok 2018

Kontrola užitkovosti koz se provádí v souladu se zákonem 154/200 Sb. a stanoveným šlechtitelským programem Svazu chovatelů ovcí a koz, z. s. Vedle údajů o reprodukci zapojených jedinců a stád patří k základním ukazatelům sledování růstových schopností a jatečné hodnoty u masných plemen koz (hmotnost odchovaných kůzlat ve sto dnech věku, ultrazvukové měření hloubky zádového svalu a výšky podkožního tuku) a mléčné užitkovosti u dojených plemen koz (měsíční měření nadojeného mléka a rozbor obsahu mléčných složek, tj. bílkovin, tuku a laktózy).

Získané údaje slouží ke stanovení plemenných hodnot jednotlivých plemenných koz a jsou využívány při vyhodnocení kontroly dědičnosti.
V kontrole užitkovosti koz narostly od roku 2000 stavy koz téměř trojnásobně. Podíl prováděné kontroly metodou AT je 67,3 %. Zvyšuje se počet koz se sledovanou laktací. I přesto, že vlivem vyššího podílu větších stád zapojených do kontroly užitkovosti koz a změnou přepočtu normované laktace došlo ke snížení produkce mléka za laktaci a tím i produkce mléčných složek, je patrný významný nárůst obsahu bílkovin, který se stal od roku 2001 hlavním selekčním kritériem u dojených plemen koz. V chovech koz zapojených do kontroly užitkovosti se významně zvýšilo oplodnění i odchov kůzlat, jen mírný nárůst plodnosti lze přičíst na vrub vyššího podílu větších chovů. Patrný je i nárůst podílu rohatých jedinců u našich plemen koz, který je důsledkem zapojování rohatých kozlů do plemenitby. Šlechtění dojených plemen koz se zaměřilo na zvyšování produkce mléčné bílkoviny při tolerování snížení tučnosti mléka tak, jak to vyžadují chovatelé ekonomicky závislí na produkci mléčných výrobků.*
Více se dočtete v dubnovém čísle časopisu Náš chov.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down